Pražská sídliště v ohrožení - Zelení podají podnět k Evropské komisi

22. 7. 2018 16:24

Rada hl. m. Prahy na svém jednání schválila novelu Pražských stavebních předpisů, která z dosud platné verze bez náhrady škrtá nároky staveb na proslunění.

Pražská sídliště v ohrožení - Zelení podají podnět k Evropské komisi
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Argumentuje se městskými bloky, ale je to riziko především pro sídliště a zejména pak pro stávající, nikoliv nově stavěné byty. Zelení podají podnět k Evropské komisi, která Pražské stavební předpisy notifikuje.

Těsnou většinou šesti hlasů dnes prošel návrh, ke kterému se snesla kritika z několika městských částí. Zelení se ztotožňují se záměrem zjednodušit výstavbu městských bloků, a prosazovali proto takové znění předpisu, které by požadavky na proslunění v blokové zástavbě rozvolnilo, ale ponechalo je pro sídliště. Schválená verze je ale podle nich nebezpečnou rezignací na pozitiva výstavby z minulého století a potenciálním znehodnocením bydlení tisíců Pražanů.

Petra Kolínská, radní pro územní rozvoj hl. m. Prahy - “Budeme Prahu bránit podnětem k Evropské komisi, protože schválená změna je dost zásadní. Co je dobré pro developery prostě není automaticky dobré pro Pražany. Ohrožena jsou především sídliště, jejichž výjimečnou kvalitou je právě slunce v bytech a dostatečný odstup jednotlivých domů od sebe. Ve chvíli, kdy v okrajových čtvrtích Prahy vzniká nejčastěji podprůměrná zástavba a politici povětšinou nejsou schopni nastavit developerům jasné limity, opravdu není řešením rušit stávající pravidla bez náhrady,“

Petr Štěpánek, starosta Prahy 4, předseda Strany zelených - „Praha 4 má sídliště Pankrác, Spořilov, Krč, Novodvorská s jednou z nejvyšších kvalit života v Česku. Díky rozhodnutí ANO a ČSSD budou moci pozemkoví spekulanti stavět na restituovaných pozemcích dovnitř těchto sídlišť a zastiňovat stávajíci domy. Jako starosta budu proti této změně bojovat za každou cenu!“

Dle směrnice Evropského parlamentu a Evropské rady 98/34/ES a 98/48/ES je Praha povinna oznámit Evropské komisi návrhy předpisů předtím než se stanou součástí národního právního řádu. Během tříměsíční lhůty se mohou ostatní členské státy a Evropská komise k návrhu vyjádřit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti: Vláda potvrdila svůj zpátečnický pohled na pěstování a využití konopí

17:56 Piráti: Vláda potvrdila svůj zpátečnický pohled na pěstování a využití konopí

Vláda dnes odmítla pirátský návrh upravující pravidla pro pěstování a využití konopí, pod kterým byl…