Předseda vlády Sobotka: ČR hledá aktivně dohodu umožňující setrvání Spojeného království v EU

19.02.2016 16:48

Druhý den summitu hlav států a vlád členských zemí EU, kde ČR zastupuje předseda vlády Bohuslav Sobotka, se odehrává ve znamení reformní agendy Velké Británie. ČR při jednáních zastupuje nejenom země V4, ale také přibližně desítku zemí, které mají obdobný zájem.

Předseda vlády Sobotka: ČR hledá aktivně dohodu umožňující setrvání Spojeného království v EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

V Bruselu pokračují jednání o požadavcích Spojeného království na reformu EU, kde hraje ČR a země Visegradské skupiny jednu z hlavních rolí. Premiér Bohuslav Sobotka, který při jednáních zastupuje Visegrádskou skupinu, absolvoval dnes dopoledne bilaterální schůzku s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a následně s německou kancléřkou Angelou Merkel. O obtížnosti rozhovorů, kterých se ČR intenzivně účastní, svědčí fakt, že jednání se v bruselském sídle Rady EU odehrávaly prakticky celou noc až do páté hodiny ranní.

ČR společně se zeměmi V4 usiluje o vyjednání férových podmínek v oblasti tzv. ochranného mechanismu a indexace dětských přídavků. Podobný zájem má zhruba desítka zemí, se kterými ČR svoji pozici aktivně konzultuje. „Naším cílem je nediskriminace našich občanů, pro všechny pracovníky ze zemí EU by měly platit stejné podmínky“, zdůraznil premiér Sobotka. Důležitým tématem aktuálního vyjednávání je také délka období, po které bude možné ochranný mechanismus použít. „ČR usiluje o jeho jasné časové omezení, vyloučení možnosti zavést jej trvale a omezení jeho uplatnění pokud možno pouze na Velkou Británii“, upozornil premiér Sobotka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koudelka (ČSSD): Členem vlády může být obviněný

20:26 Koudelka (ČSSD): Členem vlády může být obviněný

Rozhořela se debata, zda může být obviněný ve vládě. Odpověď je ano. Právní řád nestanoví, že obvině…