Premiér Andrej Babiš se zúčastnil pietního aktu na Vítkově i vojenské přehlídky na Evropské třídě

28.10.2018 22:24

Premiér Andrej Babiš se v neděli 28. října 2018 zúčastnil vyvrcholení oslav 100. výročí založení Československa.

Premiér Andrej Babiš se zúčastnil pietního aktu na Vítkově i vojenské přehlídky na Evropské třídě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády Andrej Babiš
reklama

Spolu se slovenským předsedou vlády Peterem Pellegrinim nejprve položili věnce u Národního památníku na Vítkově, poté uctili památku Milana Rastislava Štefánika na Petřínském vrchu a po neformálním obědě společně s prezidentem republiky Milošem Zemanem a dalšími vzácnými hosty sledovali slavnostní vojenskou přehlídku na Evropské třídě.

Pietní akt ke 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky u Národního památníku na Vítkově zahájila státní hymna České republiky. Oba premiéři, Andrej Babiš a Peter Pellegrini, položili na pietní místo věnce a poté se přesunuli k hrobu armádního generála Aloise Eliáše. Památku účastníka domácího odboje za druhé světové války a předsedy protektorátní vlády, který byl 19. června 1942 za svou odbojovou činnost nacisty popraven, uctili položením květiny.

Oba premiéři pak společně s předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radkem Vondráčkem a předsedou Národní rady Slovenské republiky Andrejem Dankem položili věnce u sochy Milana Rastislava Štefánika na Petřínském vrchu. Milan Rastislav Štefánik je společně s Tomášem Garriguem Masarykem a Edvardem Benešem považován na zakladatele Československa. Byl členem Národní rady v Paříži a v letech 1918–1919 československým ministrem vojenství. Tragicky zahynul při letecké katastrofě během návratu do vlasti 4. května 1919.

Český premiér Andrej Babiš a slovenský premiér Peter Pellegrini poté společně neformálně poobědvali a přesunuli se na vyvrcholení oslav stého výročí československé státnosti – na slavnostní vojenskou přehlídku na Evropské třídě v Praze. Vojenská přehlídka za účasti prezidenta republiky Miloše Zemana, představitelů Parlamentu ČR a vlády a dalších významných hostů se konala opět po deseti letech v nebývalém rozsahu. Kromě příslušníků Armády ČR a jejich techniky před hosty defilovali také příslušníci Policie ČR, Zdravotnické záchranné služby, Hasičského záchranného sboru, Celní správy a Městské policie hlavního města Prahy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Munzar (ODS): Chceme zemi, ve které lidé vlastní své domovy

8:38 Munzar (ODS): Chceme zemi, ve které lidé vlastní své domovy

Komentář ha facebookovém profilu ke krizi bydlení