Premiér Babiš: I když dostaneme méně peněz, chtěli bychom o nich rozhodovat

05.11.2019 10:29

Předseda vlády České republiky Andrej Babiš se v pondělí 4. listopadu, na okraj summitu Přátel koheze, setkal s předsedou vlády Chorvatska Andrejem Plenkovićem. Tématem jednání byly obchodní a ekonomické vztahy, brexit, migrace a také evropská témata, jako je dlouhodobý rozpočet EU či nadcházející chorvatské předsednictví v Radě EU.

Premiér Babiš: I když dostaneme méně peněz, chtěli bychom o nich rozhodovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády Andrej Babiš
reklama

„Já jsem rád, že pan premiér Plenković nás poctil svou návštěvou, hlavně proto, že Chorvatsko převezme předsednictví v Radě EU příští rok, což bude klíčové období pro řešení brexitu a hlavně pro víceletý finanční rámec,“ uvedl premiér Babiš.

Oba premiéři se setkali před summitem skupiny Přátel koheze, který se koná v Praze. Hlavním tématem jednání byla evropská témata. „Víceletý finanční rámec je to nejdůležitější co nás v nejbližším období čeká. My určitě máme na to společný názor a o tom budeme na summitu diskutovat. Za ČR mohu říct, že i když dostaneme méně peněz, tak hlavně bychom chtěli, abychom mohli o nich my rozhodovat. Aby byly hlavně určeny na investice,“ uvedl premiér Babiš.

Dalším tématem jednání byla ilegální migrace. Chorvatsko podle Evropské komise v říjnu splnilo kritéria pro vstup do Schengenu. „Máme dostatek pohraničních policistů, kteří jsou vycvičeni a vybaveni k tomu, aby chránili chorvatskou vnější hranici a jsou připraveni bránit ilegální migraci na tzv. balkánské trase. Shodujeme se, že ilegální migraci musíme zabránit především ve zdrojových zemích a potom na hranicích první evropské země tzn. už na hranicích Bulharska a Turecka,“ dodal premiér Plenković.

Předsedové vlád řešili také vzájemné obchodní vztahy, které dynamicky posilují zejména od vstupu Chorvatska do EU v roce 2013. Vzájemná obchodní výměna za posledních 5 let vzrostla z téměř 540 mil. EUR v roce 2014 na necelých 830 mil. EUR v roce 2018.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štefek (KSČM): Komu vadí Neruda?

4:31 Štefek (KSČM): Komu vadí Neruda?

V Praze padla další socha. Tentokrát socha Jana Nerudy. Básníka, prozaika, novináře a hlavní osobnos…