Premiér Babiš: Podle návrhu Evropské komise by ČR měla získat z příštího rozpočtu 17,8 miliard euro

30.05.2018 19:03

Evropská komise zveřejnila návrhy upravující podobu kohezní politiky na období 2021-2027. Česká republika by podle něj měla z příštího rozpočtu EU získat na kohezi 17,8 miliard euro bez zohlednění inflace, při jejím započtení by se jednalo o částku 20,1 miliard euro.

Premiér Babiš: Podle návrhu Evropské komise by ČR měla získat z příštího rozpočtu 17,8 miliard euro
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš

„Oproti minulému programovému období jde o snížení, ale to jsme očekávali, protože bohatneme a naše ekonomická kondice je výborná. Přesto budeme usilovat o to, aby částka určena pro Česko nebyla výrazně menší než v současnosti,“ řekl premiér Andrej Babiš. Pokles prostředků pro Českou republiku by byl obdobný jako mezi jednotlivými rozpočty v minulosti.

Komise oproti stávajícímu období snížila množství investičních priorit na pět. Investice z Evropského fondu pro regionální rozvoj a Fondu soudržnosti by měly v budoucnosti směřovat například na projekty podporující inovace, rozvoj digitálních technologií, budování infrastruktur či přechod na nízkouhlíkovou, oběhovou ekonomiku.

Z pohledu České republiky je dobře, že Komise zachovala zaměření politiky soudržnosti na méně rozvinuté regiony a členské státy, a že rozhodujícím kritériem pro alokace i nadále zůstává podíl HDP na obyvatele v paritě kupní síly, který je doplněn o sadu nových kritérií, jež mají pomoci lépe odrážet reálnou situaci v regionech. Tato kritéria však ovlivní pouze malou část celkové alokace. Komise rovněž zjednodušila přístup k prostředkům tím, že dále rozšířila okruh fondů v tzv. společném řízení, které budou mít jednotný soubor pravidel.

Česká vláda bude v nadcházejících jednáních prosazovat podmínky, které budou pro Českou republiku co nejvýhodnější z hlediska podmínek čerpání včetně zvýšení flexibility členských států při volbě investičních cílů, zjednodušení administrativy i výše národní alokace.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

Pohrdáte prací poslanců?

Proč vám vadí oslovení poslanec? Uvažujete o rezignaci? Mluvil jste o ní už po volbách, když jste mandát získal. Pak jste si ho sice nechal, ale do Sněmovny stejně téměř nechodíte

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Mediální oblíbenec to nakonec vyhrál

12:00 Vích (SPD): Mediální oblíbenec to nakonec vyhrál

Vzhledem k tomu, že v České republice ještě nebyla zavedena ani korespondenční volba ani volba elekt…