Mezi hlavní témata jednání patřila připravenost české státní správy a podnikatelské sféry na vystoupení Spojeného království z EU, předvolební situace ve Spojeném království, příprava prosincové Evropské rady a v neposlední řadě také vyjednávání budoucího vztahu EU se Spojeným královstvím po brexitu.
„S napětím čekáme, jak dopadnou volby ve Velké Británii. Právě v ten den je i jednání Evropské rady. Takže možná už 13. prosince kolem desáté dopoledne bychom mohli vědět, jak ty volby dopadly. Podle prognóz se čeká velké vítězství Borise Johnsona. To znamená odchod Velké Británie k 31. lednu. Pokud to nastane, tak pan Barnier potřebuje prodloužit a specifikovat mandát, protože pak nastane období, kdy bude nutné během 11 měsíců vyřešit budoucí vztahy mezi Velkou Británií a Evropskou unií, například co se týče obchodu, cel, výměny zboží a vnitřní bezpečnosti. Byl bych nejraději, kdyby Velká Británie zůstala, je to tradiční velký spojenec České republiky,“ uvedl Andrej Babiš po setkání.
Michel Barnier ocenil připravenost České republiky na vystoupení Spojeného království ve všech možných scénářích včetně brexitu bez dohody. Stejně tak kvitoval intenzivní práce, které na národní úrovni v posledních týdnech proběhly, na pozici ČR k jednání o budoucím stavu.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV



_profil_top.jpg)
