Premiér Babiš jednal s ministrem zahraničních věcí Ománu

16.04.2019 7:31

Předseda vlády České republiky Andrej Babiš včera jednal s ministrem, doprava pověřeným agendou zahraničních věcí Sultanátu Omán Júsufem bin Alawí bin Abdulláhem. Jednání se týkala zejména prohloubení ekonomické a technologické spolupráce, možnosti zavedení přímé letecké linky či rostoucí turistické výměny. Česká republika má rovněž zájem na posílení diplomatické přítomnosti Ománu v Praze a naopak.

Premiér Babiš jednal s ministrem zahraničních věcí Ománu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Přímé letecké spojení mezi Prahou a Maskatem by pomohlo navýšit počet turistů i rozvoji ekonomických vztahů. Pro Omán patří rozvoj cestovního ruchu a budování turistické infrastruktury mezi hlavní priority. Oběma směry míří stále více návštěvníků, kdy z Ománu je zájem hlavně o české lázeňství. ČR podepsala minulý měsíc s Ománem bilaterální dohodu o letecké přepravě.

Premiér také diskutoval s ministrem Júsufem bin Alawí bin Abdulláhem o zájmu Ománu o technologii SAWER vyvinutou ČVUT, která umožňuje získávat vodu z ovzduší v pouštních podmínkách. Omán má zájem na dalším testování těchto technologií s tím, že by je bylo možné využít v odlehlých oblastech země. Zástupci ománské strany dnes rovněž navštíví ČVUT, kde si technologie prohlédnou. Také vodohospodářství patří mezi jednu z oblastí, ve kterých mohou české firmy v zemi uspět.

Nyní probíhají jednání ohledně schválení dohody o zamezení dvojímu zdanění. Český vývoz do Ománu dosáhl loni hodnoty 1,3 miliardy Kč. Dominantní položkou jsou osobní automobily, jejichž export kontinuálně narůstá. V oblasti dovozu jasně dominuje hliník a parfémy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bašta (BOS): Advent mrchožroutů

22:30 Bašta (BOS): Advent mrchožroutů

Autor na pozadí násilných trestných činů spáchaných v posledních dnech na území ČR ukazuje, kam až …