Premiér Bohuslav Sobotka se zúčastní jednání Evropské rady v Yprách a Bruselu

26.06.2014 8:01

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka se ve dnech 26. a 27. června 2014 zúčastní jednání Evropské rady. Dvoudenní summit bude zahájen netradičně v belgickém městě Ypry. Páteční jednání se uskuteční v Bruselu.

Premiér Bohuslav Sobotka se zúčastní jednání Evropské rady v Yprách a Bruselu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Ve čtvrtek se členové Evropské rady sejdou mimořádně v belgických Yprách, kde si připomenou sté výročí vypuknutí první světové války.

Odpolední jednání budou zaměřena především na strategickou agendu Evropské unie pro nadcházející roky. ČR bude usilovat o dosažení shody nad vyváženou sadou konkrétních priorit, které posílí zaměstnanost a udržitelný růst osmadvacítky, efektivní fungování jejích institucí, srozumitelnost a blízkost unijním občanům. ČR rovněž podpoří důraz na energetiku, energetickou bezpečnost a dostupné ceny energií.

Páteční dopoledne bude patřit podpisu asociačních dohod včetně DCFTA EU-Moldavsko a EU-Gruzie a DCFTA EU-Ukrajina. Sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády ČR v té souvislosti zveřejní analýzu dopadů dohody s Ukrajinou na Českou republiku.

Dopolední blok pak projedná závěry summitu ke konkurenceschopnosti, růstu a pracovním místům. Součástí bude také debata k prioritnímu tématu ČR, a to k energetické bezpečnosti. Česká republika zdůrazní potřebu dokončení vnitřního energetického trhu EU a propojení energetických infrastruktur v EU. Pro ČR je podstatné zejména severojižní plynové propojení, které umožní dovážet energetické suroviny z více různých směrů, včetně LNG terminálů. V tomto kontextu je potřeba maximálně flexibilně a efektivně směřovat unijní i národní finanční zdroje.

Dále budou projednány závěry k tématu svoboda, bezpečnost a spravedlnost. Závěrem se členové Evropské rady zaměří na debatu o aktuální situaci na Ukrajině, ve které ČR podporuje úsilí prezidenta P. Porošenka o stabilizaci země a provedení reforem. Vrcholem pátečního jednání bude rozprava o nominaci kandidáta Evropské rady na obsazení postu předsedy Evropské komise. Česká vláda má zájem na rychlé dohodě a hladkém ustavení nové Evropské komise. Na post příštího předsedy Evropské komise ČR podporuje Jean-Claude Junckera.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Vlada.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výborný (KDU-ČSL): Návštěva prezidenta

12:17 Výborný (KDU-ČSL): Návštěva prezidenta

Komentář na facebookovém profilu k plánované schůzce s prezidentem Zemanem