Premiér Fiala: Evropa vyjde z této krize silnější, bezpečnější a odolnější

5.7.2022 9:15 dop. | Tisková zpráva

Předseda vlády Petr Fiala v pondělí 4. července 2022 ve švýcarském Luganu vystoupil s projevem na Konferenci o obnově Ukrajiny. Poté se setkal s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem. Bavili se spolu o poválečné rekonstrukci země a zapojení České republiky. Následně jednal s prezidentem Švýcarska a litevskou premiérkou.

Premiér Fiala: Evropa vyjde z této krize silnější, bezpečnější a odolnější
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Petr Fiala

Premiér Petr Fiala vystoupil s projevem na Konferenci o obnově Ukrajiny, která se konala ve švýcarském Luganu. Lídři zemí i mezinárodních organizací zde debatují o tom, jak pomoci Ukrajině při obnově. Na konferenci prostřednictvím videokonference promluvil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Přiznejme si, že podstatná část obnovy Ukrajiny bude ležet na bedrech evropských států i EU jako takové. Do budoucí obnovy Ukrajiny musíme zapojit celý civilizovaný svět. Nečeká nás lehký úkol. Ukrajinu ale nezklameme a Evropa vyjde z této krize silnější, bezpečnější a odolnější,“ uvedl ve svém vystoupení český premiér. Celé znění projevu si můžete přečíst ZDE.

Petr Fiala na okraj konference jednal s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem o poválečné obnově Ukrajiny. Jednání navázalo na Konferenci o obnově Ukrajiny, které se předtím oba politici zúčastnili. Premiéři diskutovali o zapojení České republiky do rekonstrukce země po konci válečného konfliktu s Ruskem.

Anketa

Vláda Petra Fialy dle vašeho mínění povládne (ptáme se od 30.6.2022)

95%
hlasovalo: 10672 lidí

„Ujistil jsem pana premiéra, že jednou z priorit českého předsednictví je obnova jeho země, kterou devastuje ruská agrese. Bavili jsme se o konkrétních oblastech, kde by se Česká republika mohla zapojit do poválečné obnovy země, ať už je to oblast železniční dopravy, zdravotnictví nebo třeba jaderná energetika. Pro masivní rekonstrukci Ukrajiny ovšem bude potřeba, aby skončila válka, ať můžeme obnovovat již v mírových podmínkách,“ řekl Petr Fiala.

Český premiér poté jednal s prezidentem Švýcarské konfederace Ignaziem Cassisem. Debatovali spolu například o Ukrajině či vztazích mezi Evropskou unií a Švýcarskem či česko-švýcarské spolupráci, zejména pak v oblasti výzkumu. Nakonec se Petr Fiala potkal s litevskou premiérkou Ingridou Šimonytéovou. Jednali například o bilaterální spolupráci obou zemí či českém předsednictví v Radě EU.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš (ANO): Situace už je po těch všech předchozích skandálech neudržitelná

22:24 Babiš (ANO): Situace už je po těch všech předchozích skandálech neudržitelná

Komentář na facebookovém profilu ke vztahům Michala Redla a postoji vlády.