Premiér Fiala: Objem financí na kulturu ani v době napjatého státního rozpočtu nepoklesl

14.02.2023 17:33 | Tisková zpráva

Předseda vlády Petr Fiala uskutečnil v úterý 14. února svou již dvanáctou bilanční návštěvu. Tentokrát navštívil Ministerstvo kultury, kde s ministrem Martinem Baxou hovořil zejména o plnění programového prohlášení v oblasti kultury a zdrojích financování. Premiér s ministrem kultury také řešil velké investiční akce, které resort připravuje jako například Památník Ticha Bubny nebo Památník holocaustu Romů a Sintů.

Premiér Fiala: Objem financí na kulturu ani v době napjatého státního rozpočtu nepoklesl
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Petr Fiala

Stejně jako v případě ostatních ministerstev, muselo v uplynulém období reagovat na neočekávané události a s nimi spojené situace také Ministerstvo kultury. Premiér také připomněl, že vláda se v nelehké situaci nestaví ke kulturní obci zády.

„V posledních letech stejně jako celá společnost čelila i kulturní obec nepříznivým okolnostem, ať už šlo o covidové restrikce, které na ni tvrdě dopadly, či o energetickou krizi a zdražování. Nebylo to snadné, ale podařilo se to zvládnout. Objem financí, které byly na kulturu vynaloženy, v loňském roce ani v době napjatého státního rozpočtu nepoklesl,“ řekl předseda vlády.

Pro letošní rok je rozpočet ministerstva kultury, které je zodpovědné za podporu kultury a kulturních aktivit, historicky nejvyšší. Celkově jde o 18,498 miliardy korun, včetně výdajů dle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. V roce 2022 to bylo 15,23 miliard korun. Jde tedy o navýšení o více než 21 procent. Podle premiéra resort kultury pod vedením Martina Baxy úspěšně zvládlo i legislativní výzvy, kterým čelilo.

„Před příchodem pana ministra do úřadu dokonce ČR hrozily pokuty za neschválení některých norem, ale tyto resty se novému vedení ministerstva podařilo rychle dotáhnout do konce,“ zmínil premiér.

Anketa

Má obžalovaný Dominik Feri vaše sympatie?

3%
96%
hlasovalo: 8065 lidí

Jednou ze zásadních legislativních počinů byla například novela autorského zákona a zákona o službách platforem, které reagují na prudce se měnící komunikační technologie, či nutné posílení nezávislosti veřejnoprávních médií prostřednictvím novely zákonů o Českém rozhlase a České televizi, kterou nyní projednává Poslanecká sněmovna.

„Hovořili jsme i o legislativě, kterou ministerstvo kultury momentálně připravuje. Jde zejména o zákon o veřejných kulturních institucích, velkou novelu zákona o České televizi a Českém rozhlase a o zákonu o audiovizi. Každá z těchto norem má velký vliv na oblast, které se týká. Všechny tyto normy přinesou větší stabilitu a předvídatelnost financování kulturních institucí, veřejnoprávních médií a audiovizuálních projektů,“ uvedl předseda vlády.

V neposlední řadě ministr kultury seznámil premiéra s velkými investičními akcemi, které resort kultury chystá pro následující období. Jde zejména o paměťové instituce Památník Ticha Bubny a Lety u Písku – Památník holocaustu Romů a Sintů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Neudělali byste lépe, kdybyste Nekulu nahradil?

Jste personálně tak na dně, že vaším nejlepším nominantem na ministra je Nekula? Podle mě by bylo trefnější, kdyby se jmenoval Nekňuba, soudě podle toho, jak si jako ministr vede

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Žáček (ODS): Spolupráce bezpečnostních sborů, armády i jednotlivých složek podílejících se na obraně

4:31 Žáček (ODS): Spolupráce bezpečnostních sborů, armády i jednotlivých složek podílejících se na obraně

Předseda výboru pro bezpečnost Pavel Žáček uspořádal v pondělí 29. května konferenci v Poslanecké sn…