Premiér Fiala: První dodávka těžké techniky na Ukrajinu dorazila čtrnáct dní po začátku invaze

23.02.2023 6:37 | Tisková zpráva

Za první rok od ruské invaze na Ukrajinu dodala Česká republika Ukrajině desítky tanků, bojových a obrněných vozidel a další těžké vojenské techniky. Zhruba ze třetiny šlo o materiál ze skladů Armády ČR, zbytek dodaly české firmy působící v obranném průmyslu.

Premiér Fiala: První dodávka těžké techniky na Ukrajinu dorazila čtrnáct dní po začátku invaze
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Petr Fiala

Tržní cena výcviku a materiálu, který poskytl Ukrajině přímo český stát, je zhruba 10 miliard korun. Materiál za dalších 30 miliard korun dorazil na Ukrajinu z Česka na základě licencí vydaných českým výrobcům vojenské techniky a munice. Čeští občané prostřednictvím sbírek na vojenskou techniku přispěli více než 1,5 miliardy Kč. Díky této aktivitě Česko získalo od spojenců vojenskou techniku a finanční dary, které zhruba odpovídají prostředkům, které od nás putovaly na Ukrajinu.

Česká republika pomohla Ukrajině za první rok od invaze rozhodnutím o dodávkách vojenské techniky ze skladů armády, uvolněním finančních prostředků na nákup potřebného materiálu a techniky a organizací vojenského výcviku. Hodnota pomoci dohromady dosahuje tržní ceny zhruba deseti miliard korun. Nadto se na vojenské pomoci Ukrajině podíleli i občané, kteří v rámci crowdfundingového účtu vybrali 1,55 miliardy korun. Shromážděné peníze byly využity například na pořízení raketometů RM-70 Vampír, slavného tanku Tomáš, či protiletadlových a protidronových systémů Viktor.

„Od prvního momentu jsme – možná i díky vlastní historické zkušenosti – jasně věděli, že se za Ukrajinu musíme postavit. A udělala to nejen vláda, ale celá země, a na to jsem skutečně hrdý. Už před ruskou invazí jsme jako první stát poskytli Ukrajině munici a od prvních hodin po agresivním vpádu ruských jednotek na Ukrajinu jsme hledali cesty, jak statečným obráncům rychle a dobře pomoci,“ vysvětluje předseda vlády Petr Fiala.

Českým firmám byly zároveň v průběhu roku vydány licence na vývoz vojenského materiálu v hodnotě dalších šedesáti osmi miliard korun. Na Ukrajinu tak byly díky českému úsilí k dnešnímu dni dodány stovky kusů těžké vojenské techniky a více než milion kusů raket, protitankových granátů a velkorážní munice v celkové hodnotě čtyřiceti miliard korun. Pokračující dodávky v hodnotě dalších desítek miliard korun pak budou díky dojednaným kontraktům a darům na Ukrajinu proudit i v průběhu následujících měsíců.

Anketa

Je v pořádku, že vláda zvýší důchody méně, než ukládá zákon?

5%
95%
hlasovalo: 28583 lidí

„Okamžitě jsme začali s ukrajinskými zástupci řešit, co jejich armáda potřebuje, a jsem rád, že jsme mohli v řadě věcí rychle vyhovět. Byli jsme vůbec první, kdo dodal Ukrajině helikoptéry, tanky, houfnice, raketomety a bojová vozidla pěchoty. První námi organizovaná dodávka těžké techniky na Ukrajinu dorazila čtrnáct dní po začátku invaze. Svým příkladem jsme ostatním ukázali, že to je možné,“ říká předseda vlády Petr Fiala.

Česká republika se ještě před ruskou agresí rozhodla Ukrajině darovat dělostřeleckou munici. Ve spolupráci státních a komerčních subjektů bylo poté v průběhu prvního roku války z Česka na Ukrajinu dodáno 89 tanků, 226 bojových a obrněných vozidel nebo 38 houfnic. Zhruba třetina této techniky pochází z armádních skladů, ze kterých bylo odesláno i 6 protiletadlových systémů a čtyři bojové vrtulníky. Ze skladů hmotných rezerv jsme pak poskytli 900 metrů mostních konstrukcí. Český obranný průmysl v koordinaci s českým státem dále na Ukrajinu dodal například 33 salvových raketometů a na základě požadavků ukrajinské strany pak Česko zorganizovalo dodávky více než milionu a půl kusů munice, z toho přes šedesát tisíc raket.

„Spojenci a zahraniční partneři jsou si vědomi našeho jasného postoje a vůle pomoci Ukrajině, a i díky tomu jsme mohli na oplátku získat adekvátní náhradu za techniku, kterou jsme Ukrajině věnovali. USA nám darovaly vrtulníky Viper a Venom, Německo pak tanky Leopard. Díky tomu a finanční podpoře spojenců budeme moci rychleji modernizovat naši armádu, což je v současné bezpečnostní situaci skutečně potřeba,“ vysvětluje Fiala.

Česká republika získala od USA kromě osmi vrtulníků také finanční pomoc na nákup vojenské techniky nutné k modernizaci armády ve výši dosahující téměř sedm miliard korun. Další nejméně dvě miliardy korun by pak ČR měla získat za své dodávky z prostředků EU. Již dříve oznámil premiér Petr Fiala po jednání s německým kancléřem Scholzem, že Česká republika získá od Německa 15 tanků Leopard.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

dezinfománie

Dobrý den, zajímalo by mě, co si myslíte o tomto komentáři Zahradila -https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Zahradil-ODS-Zaznamenanihodne-vyrony-dezinfomanie-755567. Dále by mě zajímalo, co s těmi dezinformacemi pořád máte a co za ně vlastně považujete? Protože se zdá, že tato vl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Sebevraždu Evropy zajistí Green Deal a Migrační pakt

7:02 Vích (SPD) Sebevraždu Evropy zajistí Green Deal a Migrační pakt

Je dost zvláštní, že se některá civilizace sama dobrovolně omezí ve svém rozvoji, nechá si „ujet” te…