Premiér Fiala: Sjednání DCA je klíčovým úspěchem, měli jsme ji mít už dávno

17.08.2023 21:03 | Tisková zpráva

Předseda vlády Petr Fiala po prezidentu republiky Petru Pavlovi podepsal Dohodu mezi ČR a USA o spolupráci v oblasti obrany (DCA). Schvalovací proces tak byl završen, smlouva vstoupí v platnost 30 dnů po potvrzující nótě ze strany Spojených států.

Premiér Fiala: Sjednání DCA je klíčovým úspěchem, měli jsme ji mít už dávno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

„Sjednání DCA je klíčovým úspěchem, měli jsme ji mít už dávno. Prohlubuje naše vztahy s USA a její význam je dobře vidět na tom, že země, které do NATO přistupují letos, už souběžně s tím vyjednávají i o bilaterální dohodě s Washingtonem,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Ministryně obrany Jana Černochová podepsala Dohodu DCA se svým americkým protějškem Lloydem Jamesem Austinem ve Washingtonu 23. května 2023. „Jsem ráda, že ratifikační proces je dneškem završen. Dohoda přispěje k větší bezpečnosti České republiky, neboť transatlantická spolupráce je základem kolektivní obrany zemí NATO,“ připomněla Jana Černochová s tím, že USA jsou pro ČR dlouhodobě klíčovým spojencem a partnerem.

ČR byla jediným členem NATO střední a východní Evropy, která tuto bilaterální smlouvu neměla. Dohoda DCA umožní prohloubit spolupráci mezi českými a americkými ozbrojenými silami, zejména v souvislosti se zajišťováním obrany východního křídla NATO, logistickou podporou spojeneckých vojenských aktivit, posilováním obranné infrastruktury, zvyšováním interoperability našich ozbrojených sil, vojenským vzděláváním a společným výcvikem a cvičeními.

Dohoda nezakládá právo na rozmístění jaderných zbraní na území České republiky, jejím smyslem je upravit právní postavení příslušníků ozbrojených sil USA na území České republiky, pokud by jejich pobyt dle Ústavy ČR schválila vláda či parlament. DCA neposkytuje americkým vojákům oprávnění pobývat na území České republiky. Dohoda také říká, že jakékoliv aktivity amerických ozbrojených sil na území České republiky budou vždy realizovány na základě domluvy mezi Českou republikou a Spojenými státy a budou muset být českou stranou nejprve schváleny.

Další informace najdete ZDE.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Požadujeme od státu větší ochranu všech slušných a pracujících občanů

22:01 Rozvoral (SPD): Požadujeme od státu větší ochranu všech slušných a pracujících občanů

Česká tisková kancelář tento týden zveřejnila výsledky průzkumu agentury STEM, ze kterého vyplývá, ž…