Premiér Fiala: Summit EU a Latinské Ameriky a Karibiku byl složitý, ale přínosný

18.07.2023 20:30 | Tisková zpráva

Premiér Fiala se v Bruselu zúčastnil summitu zemí EU a Latinské Ameriky a Karibiku.

Premiér Fiala: Summit EU a Latinské Ameriky a Karibiku byl složitý, ale přínosný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

Předseda vlády ČR Petr Fiala a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský se ve dnech 17. a 18. července zúčastnili v Bruselu třetího summitu Evropské unie a Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC). Lídři jednali o posílení obchodní spolupráce a investic, strategických surovinách, ekologické a digitální transformaci či boji proti změnám klimatu. EU uzavřela memoranda o zahájení strategického partnerství v?oblasti kritických surovin s?Argentinou a Chile. Lídři přijali společnou deklaraci k Digitální alianci EU a Latinské Ameriky a k podpoře investic mezi oběma regiony. Premiér se na okraj summitu také setkal s chilským prezidentem Gabrielem Boricem.

Předseda vlády zdůraznil, že diskuse nebyla vždy jednoduchá, protože region Latinské Ameriky a Karibiku je velmi rozmanitý. V této oblasti jsou velké a důležité ekonomiky, se kterými má EU i ČR řadu společných zájmů, a tedy i témat k jednání především v oblasti obchodní spolupráce. Jsou zde ale také autoritářské režimy, se kterými je spolupráce obtížná. „Přesto si myslím, že tento summit dal nový impuls vzájemným vztahům a nastavil cestu pro posílení politické a ekonomické vazby mezi oběma regiony. Mimo jiné i tím, že jsme se dohodli, že se budeme v podobném formátu setkávat častěji,“ řekl premiér Fiala.

Hlavní prioritou ČR bylo posílení vzájemného obchodu. „Pro české firmy má tento region značný obchodní potenciál. ČR dlouhodobě usiluje o pokrok v běžících jednáních o obchodních dohodách s Chile, Mexikem i státy uskupení Mercosur. Tyto obchodní dohody mohou výrazně posílit naše obchodní vazby. Je to důležité, protože hledáme nové obchodní příležitosti,“ uvedl český předseda vlády. Vývoz českých firem do Latinské Ameriky a Karibiku se neustále zvyšuje, loni exportovaly zboží za 45 miliard korun. České podniky mohou jihoamerickým partnerům mnoho nabídnout, jde například o oblasti energetiky, těžby surovin, strojírenství, automobilového průmyslu, letectví, obranného průmyslu nebo oblast pokročilých technologií a kyberbezpečnosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Veselý (SOCDEM): Jak dosáhnout razantního zvýšení mezd a platů v Česku?

10:21 Veselý (SOCDEM): Jak dosáhnout razantního zvýšení mezd a platů v Česku?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výši mezd v České republice