Premiér Sobotka: Lídři se shodli na principech zastavení migrace

19. 2. 2016 9:10

Předseda vlády Bohuslav Sobotka zastupoval 18. února 2016 Českou republiku na zasedání Evropské rady v Bruselu. Tématem prvního dne summitu hlav států a vlád členských zemí EU byla vedle reformních požadavků Velké Británie také migrační krize. Na okraj summitu uskutečnil premiér Sobotka jednání s řeckým premiérem Tsiprasem.

Premiér Sobotka: Lídři se shodli na principech zastavení migrace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Sobotka využil bruselského jednání lídrů, aby osobně seznámil své evropské partnery s výsledky pražského summitu Visegrádské skupiny (V4), který jednoznačně podpořil nutnost celoevropského řešení problému migrace a označil zachování Schengenu a svobody volného pohybu za prioritní. V4 se přihlásila také k pomoci jak zemím západního Balkánu tak Řecka při zvládání migrační krize.

Česká republika podpořila shodu Evropské rady na nutnosti omezení migračního proudu a ilegální migrace do EU. Klíčovým partnerem Unie pro dosažení tohoto cíle zůstává Turecko a akční plán EU s Tureckem, který je třeba urychlit. Shoda panovala také na nutnosti další humanitární pomoci syrským uprchlíkům jak uvnitř Sýrie, tak v okolních zemích. Lídři EU se zavázali k rychlému naplnění svých závazků, které přijali na nedávno skončené donorské konferenci v Londýně, kde ČR deklarovala 170 milionů korun na pomoc potřebným.

Evropská rada deklarovala nutnost návratu k normálnímu fungování Schengenu včetně uplatňování stávajících pravidel a důsledné ochrany vnější hranice. Pravidla umožňují odepření vstupu na území EU při nesplnění stanovených podmínek. Také v otázce registračních míst tzv. hotspotů panovala na summitu shoda, že mají disponovat záchytnou kapacitou, kde by žadatelé o azyl a migranti měli vyčkat na vyjasnění svého statusu. „ČR velmi přivítala fakt, že závěry Evropské rady, které stanovují další směr řešení migrační krize, obsahují naprostou většinu priorit pražského summitu V4“, zdůraznil premiér Sobotka.

Na okraj Evropské rady jednal český premiér se svým řeckým protějškem Alexisem Tsiprasem. Předseda vlády seznámil řeckého premiéra s výsledky pražského summitu V4 a oba diskutovali o současné migrační situaci zejména na řeckých ostrovech, které jsou častým cílem uprchlíků. „Ujistil jsem premiéra Tsiprase, že Řecko může počítat s naší plnou podporou při všech opatřeních vedoucích k omezení migrace“, uvedl po jednání premiér Sobotka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Puchalský: Hájíme zájmy Přerovanů proti Dětem Země

22:51 Primátor Puchalský: Hájíme zájmy Přerovanů proti Dětem Země

Historický exkurs do začátků plánu na stavbu D1 kolem Přerova. Výčet dopisů, memorand, slibů i „proš…