Premiér Sobotka: Musíme si vyjasnit priority dalšího fungování EU. Do září bude čas

29.06.2016 11:45

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se ve dnech 28.-29. června 2016 účastní zasedání Evropské rady v Bruselu. Hlavními tématy prvního jednání hlav států a předsedů vlád zemí EU byly výsledky britského referenda, migrace a podpora zemědělců. V rámci společné koordinaci přijali předsedové vlád zemí V4 společné prohlášení. Na okraj Evropské rady se premiér Sobotka setkal s jejím předsedou Donaldem Tuskem a předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem.

Premiér Sobotka: Musíme si vyjasnit priority dalšího fungování EU. Do září bude čas
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Zástupci zemí Evropské unie projednali především výsledky referenda o setrvání Velké Británie v EU. Zasedání Evropské rady dále dominovala témata migrace a její vnější aspekty, hospodářské otázky, investiční plán, krize na zemědělských komoditních trzích, obchodní politika, vnější vztahy a evropská globální strategie.

Premiér Sobotka dnes také navázal na tradici pravidelných bilaterálních jednání s nejvyššími představiteli unijních institucí. Setkal se se stálým předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a následně s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem. Hlavním tématem byly výsledky britského referenda a budoucnost Evropské unie. Dalšími body jednání byly migrace a hospodářské otázky včetně krize v zemědělském sektoru.

Ještě před začátkem zasedání Evropské rady se v rámci tradiční koordinace setkali předsedové vlád zemí Visegrádské skupiny. Český premiér Bohuslav Sobotka, premiérka Polska Beata Szydlová, premiér Maďarska Viktor Orbán a premiér Slovenska Robert Fico přijali společné prohlášení, ve kterém se vyjadřují k nutnosti reformy EU a další spolupráci ve formátu 27 členských zemí.

Ve středu 29. června 2016 bude premiér Sobotka jednat s předsedou vlády Slovenské republiky Robertem Ficem a spolkovým kancléřem Rakouské republiky Christianem Kernem v takzvaném Slavkovském formátu o pokračování intenzivnější sousedské spolupráce.

Poté bude pokračovat zasedání Evropské rady ve formátu 27 zemí.

„Dnešní zasedání Evropské rady by mělo zahájit neformální debatu o tom, jak změnit Evropskou unii, aby byla akceschopnější, efektivnější, pro občany přitažlivější a užitečnější. Podporuji zároveň návrh, aby se v září uskutečnil mimořádný summit Evropské rady. Toto neformální setkání by nám mělo pomoci vyjasnit si priority dalšího fungování EU a měli bychom se pokusit shodnout na změnách v politice EU. Myslím si, že do září bude čas na to, aby si zástupci všech dvaceti sedmi zemí připravili návrhy, které by vedly ke společnému konsenzu nad tím, co je pro nás v příštích měsících a letech pokud jde o pokračování společného evropského projektu důležité. Tyto závěry by měly posílit EU a zdůraznit její pozitivní vliv na život občanů v evropských zemích,“ uvedl premiér Sobotka.

V pondělí 27. června 2016 se předseda vlády Bohuslav Sobotka v rámci cesty do Bruselu setkal společně s komisařkou Věrou Jourovou s Čechy pracujícími v institucích Evropské unie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oborná (ANO): Sklárny k Vysočině prostě patří

7:32 Oborná (ANO): Sklárny k Vysočině prostě patří

Komentář na facebookovém profilu k situaci ve sklářství