Premiér Sobotka: Můžeme diskutovat o požadavku Turecka na liberalizaci vízového režimu, ale...

17.03.2016 16:48

Komentář předsedy vlády Bohuslava Sobotky k jednání Evropské rady.

Premiér Sobotka: Můžeme diskutovat o požadavku Turecka na liberalizaci vízového režimu, ale...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Na březnovém jednání Evropské rady, které probíhá dnes a zítra, navážeme s lídry EU na mimořádný summit s Tureckem. Naprostá většina uprchlíků přišla v uplynulém roce do Evropy přes Turecko, a proto považuji zapojení Turecka do řešení migrační krize za nevyhnutelné. S evropskými partnery budeme hovořit o finální verzi dohody, která počítá s urychleným navracením všech migrantů z řeckých ostrovů zpět do Turecka. Součástí dohody by měl být také mechanismus pro přesídlování syrských uprchlíků z Turecka. EU by za každého syrského občana navráceného do Turecka měla jednoho syrského občana přesídlit přímo z Turecka.

Na Evropské radě budu prosazovat, aby dohoda s Tureckem nepředstavovala žádné nové závazky pro členské státy v oblasti relokací a přesídlování. Pro českou vládu je prioritou, aby byl pro přesídlení Syřanů z Turecka využit již schválený mechanismus pro přesídlování a relokaci.

Česká republika je připravena diskutovat o požadavku Turecka na liberalizaci vízového režimu. Stále však trvá, že Turecko musí splnit všechny podmínky, které mu ukládá dříve schválený plán vízové liberalizace. Do závěrů Evropské rady budu zároveň navrhovat, aby kromě Turecka bylo obdobně zacházeno také s ostatními asociovanými zeměmi. V kontextu diskuse o Turecku budeme zároveň podporovat zmínku v závěrech o potřebě dodržování lidských práv a svobody slova.

Pokud jde o další témata, s lídry EU bychom měli debatovat také o vnějších vztazích. V případě diskuse o rusko-ukrajinském konfliktu ČR navrhne a podpoří zmínku v závěrech Evropské rady o propuštění ukrajinské pilotky Nadiji Savčenkové, jak předpokládají Minské dohody.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Hřib: Nacházíme se v bodě zlomu

18:02 Primátor Hřib: Nacházíme se v bodě zlomu

Dopis obyvatelům hlavního města Prahy