Premiér Sobotka vyzval evropské partnery k větší spolupráci při ochraně vnějších hranic. Zveřejňujeme znění dopisu

16.12.2015 13:39

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka požádal formou dopisu hlavy států a vlád členských zemí EU a rovněž předsedy Evropské rady a Evropské komise k posílení spolupráce zejména v oblasti efektivnější a silnější ochrany hranice Evropské unie. Premiér Sobotka v dopise, který odeslal lídrům EU včera, označil za hlavní cíl zachování schengenské spolupráce a její další posilování.

Premiér Sobotka vyzval evropské partnery k větší spolupráci při ochraně vnějších hranic. Zveřejňujeme znění dopisu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Předseda vlády v dopise svým evropským kolegům zdůraznil, že Schengen považuje za jeden ze základních pilířů evropské integrace a že jenom rozhodný a jednotný postup všech členských států a dodržování příslušných pravidel může Schengen dostat z nelehké situace, v níž se nyní nachází. Za klíčová označil předseda vlády v dopise opatření, která směřují k obnovení plné kontroly nad vnějšími hranicemi Unie.

Jako priority ČR v rámci posílené ochrany vnějších hranic uvádí předseda vlády tyto oblasti:

·         plné a efektivní využívání agentury Frontex, včetně poskytnutí veškerých potřebných expertních a materiální zdrojů, posílení Frontexu v klíčových oblastech, produktivní a rychlá diskuse o mandátu, parametrech a pravidlech pro spuštění systému evropské pohraniční a pobřežní stráže;

·         efektivní revize Schengenského hraničního kodexu, který by měl poskytovat účinný rámec pro řízení pohybů přes vnější hranici Evropské unie, včetně důkladné kontroly osob, které požívají právo na volný pohyb;

·         urychlení prací na konceptu „inteligentních hranic“, včetně návrhu systému vstupu/výstupu;

·         provádění sjednaného rámce pro spolupráci s Tureckem a africkými zeměmi a posilování spolupráce a pomoci zemím na západobalkánské migrační trase.

Předseda vlády vyzval v dopise své kolegy z ostatních členských států, aby konstruktivním způsobem přistoupili k nadcházejícím jednáním o návrzích, které směřují k posílení ochrany vnější hranice EU, a společnými silami tak přispěli k zachování schengenského prostoru ve stávající podobě.

Celé znění dopisu:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr zemědělství Toman ocenil nejlepší prodejce českého chřestu

22:27 Ministr zemědělství Toman ocenil nejlepší prodejce českého chřestu

Z českých, moravských a slezských polí co nejrychleji na stůl zákazníků. Tuzemská zelenina by měla u…