Přerov: Devět kilometrů pletiva zabrání zvěři, aby okusovala mladé stromky

23.10.2019 19:53

Nově vysazené lesní sazenice v přerovském polesí na Svrčově chrání před okusem srnčí zvěří devět kilometrů dlouhý plot.

Přerov: Devět kilometrů pletiva zabrání zvěři, aby okusovala mladé stromky
Foto: prerov.eu
Popisek: Přerovské Horní náměstí
reklama

Jeho pořízení přišlo město na 812 tisíc korun, na stavbu dostal Přerov dotaci z programu na podporu lesních ekosystémů, a to ve výši 326 375 korun. Malé sazenice rostou v místech, kde musely být pokáceny stromy, napadené kůrovcem.

„Pletivo je připevněno ke kůlům a přihrnuto zeminou, aby se do oplocenky nedostala černá zvěř. Pro vstup za účelem vyžínání jsou na vhodných místech zřízeny branky,“ řekl náměstek přerovského primátora Michal Zácha. Oplocení bude odstraněno, až porost náležitě vyroste -  tedy zhruba za 8 až 10 let. „Z lesní školky jsme nakoupili vypěstované sazenice dubu, habru, buku, lípy, javoru a jedle o velikosti zhruba 40 centimetrů a ty jsme vysadili na plochu připravenou k zalesnění. Budou-li mít dřeviny vhodné podmínky, narostou až 40 centimetrů za rok,“ nastínila Svatava Doupalová z přerovského magistrátu.  Vzpomněla i to, že proti okusu zvěří se používají ještě nátěry, které odpuzují zvěř – jenže ty se se musejí dělat každoročně, kdežto oplocení je trvalé a vydrží po celou dobu, než dřeviny odrostou. A srnčí je jednoduše nemá šanci poničit.

Město Přerov je vlastníkem 594 hektarů lesa u obcí Veselíčko, Svrčov, Lazníky a Staměřice. Les byl významně zasažen kůrovcovou kalamitou, proto je třeba polesí opět zalesnit. „Vlastník lesa je podle zákona povinen zajistit vysazené kultury do sedmi let od vzniku holiny – a na tom právě pracujeme,“ podotkl Vít Navrátil z Technických služeb města Přerova, v jejichž správě polesí je.

Více jsme k této problematice psali ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný (JAP): Miliarda a čtvrt, to už opravdu není malý peníz

23:11 Volný (JAP): Miliarda a čtvrt, to už opravdu není malý peníz

Projev na 72. schůzi Poslanecké sněmovny 2. prosince 2020 k vládnímu návrhu zákona o státním rozpočt…