Prezident Zeman: Čeští prezidenti se jezdí loučit na Slovensko

12.12.2017 16:15

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci konané u příležitosti oficiální návštěvy Slovenské republiky

Prezident Zeman: Čeští prezidenti se jezdí loučit na Slovensko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Vážený pane prezidente, milý Andreji,

jsem velmi rád, že jsem v Bratislavě. Chtěl bych Ti poděkovat, že právě na Slovensku je ta takzvaná rozlúčková návštěva, někdy se říká kapurková návštěva, ale to je pokud vím termín z východního Slovenska. Já jsem dlouho pátral, co to je, no a pak jsem zjistil to, co vy víte, že prostě kapurka je brána, kterou se odchází a přitom odchodu se ještě pije poslední slivovička nebo něco ostřejšího.

U nás máme takový zvláštní zvyk, že právě čeští prezidenti se jezdí loučit na Slovensko a současně noví prezidenti, jako svoji první návštěvu, tak jedou na Slovensko. Teď si uvědomuju, že jediný prezident, který to porušil, byl Václav Havel, který jel, pokud se nemýlím, na první návštěvu do Německa. Pak už se ta tradice obnovila, a doufejme, že bude pokračovat i nadále.

Andrej Kiska vlastně řekl všechno podstatné, takže já jen doplním jediný bod. Malý problémový bod, o kterém jsme ovšem dost dlouho diskutovali podle zásady, že ďábel je skryt v detailu, a to je český dům v Bratislavě. Já jsem byl přítomen otevření Slovenského domu v Praze, blahopřál jsem organizátorům k jejich práci, a samozřejmě celou dobu se jedná o otevření českého domu v Bratislavě, kde by byla půvabná hospůdka s českým pivem, s českou kuchyní, prostě něco, co by obohatilo Bratislavu už z kulinářského hlediska. Zatím jsem tedy slyšel jenom celou řadu výmluv a výkladů, že něco nejde, tak jsem dnes při jednání delegací citoval Tomáše Baťu a jeho heslo: „Neříkej, že to nejde. Řekni, že to neumíš." Tomáš Baťa totiž dokázal být někdy zatraceně tvrdý.

Chtěl bych vyjádřit přesvědčení, že vztahy mezi našimi zeměmi ani v budoucnosti nebudou zatíženy žádnou vážnější problematikou, než je ten český dům, protože když se podíváte na průzkumy veřejného mínění, tak zjistíte, že nejoblíbenější národ v České republice jsou Slováci, no a naopak.

A zcela závěrem, protože se ode mě sice čeká bonmot, ale ten teď ukradnu panu prezidentovi Kiskovi, důkazem dobré spolupráce obou národů je, že jsem před několika málo dny jmenoval premiérem České republiky příslušníka slovenské národnostní menšiny.

Děkuji vám za vaši pozornost.

Miloš Zeman, prezident republiky, Bratislava, 12. prosince 2017

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Toman: Evropská unie by měla navrhnout mnohem větší zjednodušení Společné zemědělské politiky

22:41 Ministr Toman: Evropská unie by měla navrhnout mnohem větší zjednodušení Společné zemědělské politiky

Pravidla Společné zemědělské politiky, která určují zemědělské směřování všech členských států EU, b…