Prezident Zeman: Polská vláda by neměla být vystavena moralizující kritice Evropské unie

17.03.2016 9:40 | Zprávy
autor: PV

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci k návštěvě polského prezidenta v ČR:

Prezident Zeman: Polská vláda by neměla být vystavena moralizující kritice Evropské unie
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Vážený pane prezidente, dámy a pánové,

jsem velmi rád, že jsem se na Pražském hradě mohl setkat s prezidentem Polské republiky, abychom si připomenuli skvělé vztahy, které mezi oběma našimi zeměmi existují. Tyto vztahy dokládá mimo jiné i úspěšná ekonomická spolupráce. Polsko, jak známo, je po Německu a Slovensku třetím nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky. Dokládá to i existence již šesti euroregionů na česko-polských hranicích. 

Diskutovali jsme o dalším zintenzivnění této spolupráce například v oblasti dopravních propojení, včetně kanálu Dunaj-Odra. Diskutovali jsme o energetických propojeních včetně STORK II pro zvýšení energetické bezpečnosti. A samozřejmě jsme se dotkli i otázek zahraniční politiky.

Vyjádřil jsem názor, že polská vláda vznikla ze svobodných voleb, má plné právo uskutečňovat opatření, které jí dává mandát z těchto voleb, a že by neměla být vystavena moralizující kritice Evropské unie, jež by se naopak měla konečně soustředit na svůj základní úkol, a to je ochrana vnějších hranic Evropské unie. 

Chtěl bych věřit, že naše spolupráce bude pokračovat i v budoucnosti bez jakýchkoli problémů. V létě se setkáme ve Varšavě na summitu NATO a tam se budeme zabývat nejenom bezpečností Visegrádské skupiny, ale i řady dalších států. Proto vítám námět pana prezidenta Dudy, aby Visegrádská čtyřka usilovala o širší spolupráci i se sousedními zeměmi Visegrádu a aby se tak vytvořila jakási osa spojující sever a jih Evropy. Osa, která by pak mohla hrát v Evropské unii ještě významnější roli, než dnes hraje Visegrádská skupina.

Děkuji vám za vaši pozornost.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Levice: Odmítáme šikanu ČT ze strany vlády

13:02 Levice: Odmítáme šikanu ČT ze strany vlády

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k debatě kolem ČT.