Prezident Zeman: Venkov má své krásy, kterých bychom si měli vážit

20. 2. 2019 19:46

Projev prezidenta republiky při přijetí vítězů soutěže „Vesnice roku 2018“

Prezident Zeman: Venkov má své krásy, kterých bychom si měli vážit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Vážená paní ministryně, vážení přátelé,

jsem rád, že se opět setkávám s představiteli českého venkova. Není to prázdná fráze, protože, jak možná víte, já jsem na venkově žil deset let poměrně nedávno a za čtyři roky se tam zase vrátím. A mezitím jsem také asi osm let žil v jednom panelákovém domě, a tak dokáži porovnávat. Tak samozřejmě je pravda, že v těch velkých městech mají lidé asi lepší mzdy, ony jsou tam ovšem také vyšší ceny. Ale v těch panelákových domech, jak jsem se přesvědčil, neznáte ani souseda na patře, natož v domě samotném. A kromě toho nemáte téměř žádný kontakt s přírodou.

A tak si říkám, že venkov má své krásy, kterých bychom si měli vážit, a že ti, kdo tvrdí, že se venkov vylidňuje, nemusí mít vždy pravdu, protože právě úspěšní starostové mi říkali, my se nevylidňujeme, protože my například nabízíme mladým manželstvím pozemky pro stavbu rodinných domků, a to je stabilizační faktor pro venkovské osídlení.

Takže jsem rád, že jsem mezi vámi. Jsem rád, že mohu blahopřát všem, kdo uspěli, ne jenom vítězi, obci Němčí, kde je mimo jiné i Baťova výroba obuvi, a jako výraz úcty vůči vítězi jsem si vzal boty, které byly v Němčí vyrobeny a které jsem nedávno obdržel. Nikoli tedy od Němčí, ale od svých přátel, abych nevypadal jako korupčník. Chtěl bych vám říci, že jste vyhráli všichni, ne jenom ti, kdo dostali první, druhou nebo třetí cenu, ale každý, kdo měl odvahu se do téhle soutěže pustit. A protože jsem byl v mnoha vesnicích a městysích, kde se vyhlašovala vesnice roku, tak jsem si velice vážil i spolků, které, počínaje dobrovolnými hasiči, v těchto obcích působily. Najděte mi nějaké spolky v paneláku, já jsem žádný neviděl. I to je velká výhoda venkovského života.

Přečetl jsem si seznam přítomných. Velice mě to zaujalo, protože u každého z vás je uvedena funkce a u jednoho z vás mám v podkladech napsáno švagr. Tak prosím, aby se přihlásil, kdo je tady za švagra. No tak, nestyďte se, já to nemyslím zle. Výborně, výborně. Tak jsem si říkal, jestli je to zástupce starosty, nebo nadstarosta, ale dobře, je to švagr. Já mám taky švagra.

Takže, milí přátelé, po tom, co vedle posedíme a co teď ženám předám květiny, tak máte ještě plánovanou procházku Pražským hradem, a já mezitím zasednu s několika senátory a s ministrem životního prostředí na téma také vesnic, šumavských vesnic, které ničí zelení fanatici ze Správy Národního parku Šumava. I to je téma, které nás spojuje.

Ještě jednou vám děkuji, že jste přišli, a přeji vám všechno nejlepší.

Miloš Zeman
prezident republiky

Pražský hrad, 20. února 2019

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Jsou zrůdné nápady eurosluníčkářů vyvolány užíváním drog v éře hippies?

14:42 Kobza (SPD): Jsou zrůdné nápady eurosluníčkářů vyvolány užíváním drog v éře hippies?

Dokážou LSD a heroinem ovlivněné mozky potlačit i tak základní lidský pud jako je zachování rodu? Js…