Prezident republiky kondoloval rodině Sira Nicholase Wintona

2.7.2015 4:28 dop.

Prezident republiky ve středu 1. července 2015 kondoloval Barbaře a Nicholasi Wintonovým v souvislosti s úmrtím Sira Nicholase Wintona.

Prezident republiky kondoloval rodině Sira Nicholase Wintona
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman během rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz

Vážená Barbaro,
Vážený Nicholasi,

se zármutkem jsem dnes přijal zprávu o úmrtí Vašeho otce - Sira Nicholase Wintona. Chtěl bych Vám a členům Vaší rodiny vyjádřit touto cestou upřímnou soustrast. Činím tak jménem svým a jménem všech občanů České republiky, kteří Sira Nicholase chovali ve velké úctě a vážili si jej.

Vždy je velmi obtížné psát soustrastný dopis a volit slova, která mají být útěchou a povzbuzením. Inspirací nám v takových chvílích může být osobní vzpomínka, intenzivní prožitek, něco, co máme s osobou toho, kdo odešel, přirozeně spojeno. Sir Nicholas byl pro mnohé zosobněním hrdinství a lidskosti. Aniž by jej mohli osobně poznat a mluvit s ním, vážili si jej pro jeho odvahu a statečnost, které pomohly zachránit množství lidských životů.

Byl jsem rád a poctěn, když Sir Nicholas přijel do Prahy v říjnu loňského roku, aby zde převzal nejvyšší vyznamenání mé země jako výraz uznání a díků. I když dlouho nebylo zřejmé, zda mu jeho zdravotní stav dovolí cestu absolvovat, vím, že jeho první spontánní reakcí na mé pozvání doručené mu o několik měsíců dříve byl nadšený souhlas spojený s otázkou, zda se bude moci během letu podívat do pilotovy kabiny. To byl pro mě Sir Nicholas – muž rozhodný, nápaditý, s nádherným a živým smyslem pro humor. Setkání s ním a Wintonovými dětmi na Pražském hradě bude pro mě vždy patřit k těm nejvzácnějším.

Sir Nicholas měl mnoho přátel doma i v zahraničí. Mohlo by se tak zdát, že jeho památka patří mnohým. V této smutné chvíli ale nesmíme zapomínat na to, že Vám – jeho nejbližším – odešel otec, dědeček, přítel a rádce - zkrátka někdo, kdo do Vašich životů vždy přirozeně patřil a byl jejich součástí. Díky Vám mohl prožít klidný závěr bohatého života, obklopený láskou a pochopením. To je veliký dar, za který se patří také poděkovat.

Když od nás navždy odchází někdo, koho známe, je to smutná chvíle naplněná bolestí. V Siru Nicholasovi ztratila má země přítele, kterého budeme všichni postrádat. Tím, co během svého života dokázal, se ale nesmazatelně zapsal do historie. A je na každém jednom z nás, abychom tento zápis střežili a nenechali upadnout v zapomnění. Na Sira Nicholase Wintona Česká republika nezapomene.

Miloš Zeman, prezident České republiky

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Co jste si myslel, když jste používal šifrovaný mobil?

Já si u vás myslím, že jste se nedpouštěl žádné korupce, ale nechápu, proč jste se do toho všeho vůbec namočil? Proč jste s takovým člověkem, jako je Redl jezdil na dovolenou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tulpa (SLK): Kraj zjistil nesrovnalosti v domovech pro seniory ve Františkově a ve Vratislavicích

22:13 Tulpa (SLK): Kraj zjistil nesrovnalosti v domovech pro seniory ve Františkově a ve Vratislavicích

Nehospodárné zacházení s finančními prostředky organizací, nesrovnalosti v zadávání veřejných zakáze…