Slova v titulku - jen vyjadřují očekávání, alespoň mé osobní, v činnosti správy tohoto státu, v práci politiků a především v práci zpravodajských služeb.
Namísto toho mám pocit, že politici především usilují o publicitu, jedinečnost, prezentaci na sociálních médiích kde spěchají s komentáři jakékoliv události, jen aby ukázali svoji akčnost. Spěchají, předbíhají se, dokazují, jak jsou informovaní, až zapomenou, že jsou za hranicí vhodného. To je podnět pro opozici, která by, bez ohledu na charakter informace, chtěla veřejnosti dokázat, jací jsou ti koaličníci břídilové.
Vytvářejí tak mnohdy falešný obraz funkce institucí, kterým se také, ne náhodou, říká „tajné služby“. Politici se zvolením či jmenováním do exekutivních funkcí ze zákona stávají osobami s plnou důvěrou v jejich bezpečnostní spolehlivost (zatímco státní úředník musí absolvovat složitý systém bezpečnostní prověrky Národním bezpečnostním úřadem, oni jsou, bohužel, složitého řízení ušetřeni).. Tento „vteřinový přerod“ z laika na osobu důvěryhodnou se mnohdy děje bez jakékoliv osvěty vůči těm, kterých se tento proces týká. Včera to bylo málo, zítra je to moc. Nejen to.
Politici jsou rádi v dobrých vztazích k médiím. A tak mnohdy prozradí i skutečnosti jinak utajované jen aby si udělali vztah k novinářům, kteří jim budou nakloněni. Samozřejmě, že to učiní diskrétně, nikoliv před zraky veřejnosti. Vzpomeňte na již letitou „Kubiceho aféru“, kdy mnozí poslanci zapomněli na stole utajované podklady, novináři měli o přestávce jednání hody, a druhý den je otiskly jako fotokopie mnohá média. Cena politického kapitálu byla pro ně vyšší než nutnost „ponechat utajovanou informaci utajenou“. Že po volbách se prakticky všechny informace ukázaly lichými, nikoho nezajímalo, naopak, autor plk. Kubice kryjící malé zlodějinky svých úředníků atomovým útokem se stal později za odměnu ministrem vnitra. A na ÚOOZ vály „nové větry“. Tedy toto jen jako příklad. Bohužel jen jeden z mnohých. Ale zpět do současnosti.
Když jste měl příležitost seznámit se s funkcí a systémem tohoto mechanismu důležitého pro bezpečnost našich občanů, nevycházíte občas z údivu. Nehodlám však „píchat třísky pod nehty“ konkrétním členům vlády, poslancům či senátorům, ostatně mám již delší dobu jen „pohled zvenčí“a dopouštěl bych se stejné mystifikace jako novináři či politici sami. Zůstanu tedy v poloze obecné.
Zdá se mi, že občas reagujeme na mnohé tendence jevů ve světě i doma s trestuhodným zpožděním a učíme se metodou pokusu a omylu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

20:16 Turková (PRO): Brutálně ho zbili při odvodu. Na následky zemřel. To je Ukrajina
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Ukrajině.
- 18:12 Senátor Hraba: Na profil mi chodí různé existence neschopné normální slušné diskuze
- 16:14 Ministr Ženíšek: Kandiduju, aby nám po volbách nediktovala Moskva
- 14:12 Zálom (Svobodní): Niedermayer je prostě darebák
- 12:17 Nerudová (STAN): Místo štěkání volím raději práci
- 10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost