Primátor Batthyány: Jednotný systém napomůže efektivnímu řízení

28.02.2016 11:37

Rada města v únoru schválila projektový záměr s názvem „Zvýšení efektivity řízení obchodních společností statutárního města Liberec“. Konkrétně jde o nastavení systému v podobě analytického podkladu pro strategické plánování těchto společností.

Primátor Batthyány: Jednotný systém napomůže efektivnímu řízení
Foto: archiv primátora
Popisek: primátor Liberce Tibor Batthyány

Cílem projektu, v rámci Výzvy Ministerstva práce a sociálních věcí, je dosažení efektivního řízení městských obchodních společností. A to prostřednictvím zlepšení procesů, které ovlivňují toky informací z jednotlivých společností směrem k vedení města.

Díky systému získá vedení města ucelená základní ekonomická data ze všech společností, historii hospodaření každé z nich a může sledovat vývoj hospodaření a jejich efektivitu. Doposud se každá informace vyžaduje jednotlivě, a to v nejednotném a ne zcela přehledném formátu, což je administrativně zdlouhavé a náročné.

„V první fázi budeme mít každý půlrok mít sestavu jasně definovaných základních dat, a to v přehledné tabulce. V druhé etapě pak budou tato data automaticky generována v průběžném čase, tak jak je běžné při standardním controllingu. Město bude mít kontrolu nad tím, jak obchodní společnosti fungují a vedení města bude mít tak lepší představu o strategickém zadání pro společnosti,“ popisuje primátor města Liberce Tibor Batthyány.

V tuto chvíli se projednávají smlouvy o kontrole všech čtyř společností

Náklady projektu budou spolufinancovány z Operačního programu Zaměstnanost. Celkové náklady projektu nepřesáhnou 6 880 000 Kč, z toho dotace činí 6 536 000 Kč (95%). Spoluúčast statutárního města Liberec bude činit maximálně 344 000 Kč (5%).

Město je majoritním vlastníkem obchodních společností, kterých se implementace nového systému týká, a to jsou Liberecká IS, a.s., Sportovní areál Ještěd, a.s., Technické služby města Liberce, a.s., a Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a.s.

„S řediteli obchodních společnost jsem jednal, nemají se zavedením tohoto systému problém. Osobně tento projekt prosazuji, protože jednotnost systému v oblastech finanční kontroly a řízení je základním kamenem každé dobře řízené společnosti,“ popisuje primátor města Tibor Batthyány a dodává: „V tuto chvíli se projednávají smlouvy o kontrole všech čtyř společností.“

Sekundárním přínosem je efektivní cashflow v městských obchodních společnostech. Tedy komplexní řízení finančních toků v rámci všech společností, které si tak nemusí, v případě aktuální potřeby, draze půjčovat od bankovních institucí. Projekt bude realizován po dobu 24 měsíců, od července 2016 do června 2018. Skládá se zejména z aktivit neinvestiční povahy a bude zahrnovat nastavení a implementaci jednotných principů pro vnitřní řídící a kontrolní systémy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Curylo (KDU-ČSL): Bruntálský zámek má park jako z pohádky, po revitalizaci se otevírá veřejnosti

18:41 Curylo (KDU-ČSL): Bruntálský zámek má park jako z pohádky, po revitalizaci se otevírá veřejnosti

Příjemnou procházku krásně upraveným zámeckým parkem nabízí Zámek Bruntál.