Primátor Charvát: Porozumět jazyku hostitelské země a naučit se ho je primární

09.02.2020 10:53 | Zprávy
autor: PV

Pardubice by díky projektu Ministerstva vnitra, jehož cílem je podpořit proces integrace dětí cizinců ve školách cestou individuální práce pedagogů, mohly získat dotaci ve výši zhruba 1,8 milionu korun.

Primátor Charvát: Porozumět jazyku hostitelské země a naučit se ho je primární
Foto: archiv primátora
Popisek: primátor Pardubic Martin Charvát (ANO)

Pokud město s žádostí uspěje, získá tak finance na pokrytí mezd spojených s doučováním a intenzivní výukou českého jazyka, ať už na jednotlivých školách nebo v rámci speciálního kurzu na ZŠ Závodu míru.

Počet cizinců ve městě, vzhledem k rozšiřování průmyslové zóny, stoupá. Vzhledem k tomu, že řada z nich se zde rozhodla usadit i se svými rodinami, roste také počet dětí v mateřských a základních školách. „Za posledních pět let se počet zahraničních pracovníků zvýšil a s tím souvisí i rostoucí počet dětí cizinců, v mateřských školách je za sledované období nárůst o 100 procent, ve školách dokonce o 140 procent. Tito žáci často naráží na jazykovou bariéru a neporozumění v rámci výuky, vliv zde mají i kulturní odlišnosti. Problém nastává také při komunikaci rodičů dětí s pedagogy. Díky projektu, o jehož podporu žádáme na Ministerstvu vnitra, budou mít školy k dispozici finanční prostředky nezbytné k tomu, aby mohly dětem cizinců poskytnout potřebnou intenzivnější výuku českého jazyka,“ popisuje náměstek primátora pro školství Jakub Rychtecký s tím, že počet cizinců v mateřských školách v současné době dosahuje výše 124, na základních školách je to pro změnu 293 žáků.

„Samosprávě města jde primárně o to, aby se cizinci, kteří ve městě pracují, i jejich rodinní příslušníci mohli zapojit do běžného života. Porozumět jazyku hostitelské země a naučit se ho je přitom naprosto primární. Otevírá se tak cesta k lepšímu vzdělání, sociálním kontaktům i porozumění kultuře a historii země,“ doplňuje primátor Martin Charvát.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

22:33 Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výročí otevření východní fronty za druhé světové vá…