Primátor Hrabálek: Výsledek loňského hospodaření posílí městský rozpočet o 229 milionů

28.04.2021 19:09

Podobně jako loni si město Hradec Králové na dopady koronavirové krize rezervuje 150 milionů korun z výsledku hospodaření v předchozím roce. Ten za rok 2020 skončil kladným saldem 229 milionů korun.

Primátor Hrabálek: Výsledek loňského hospodaření posílí městský rozpočet o 229 milionů
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové

Zbývajících 79 milionů korun posílí souhrnnou rezervu rozpočtu a umožní tak uskutečnit ještě letos některé akce, na které se ve schváleném rozpočtu nedostalo. Souhlas s celoročním hospodařením, schválením účetní závěrky a rozdělením výsledku hospodaření z loňského roku v tomto týdnu projednali hradečtí zastupitelé.

Anketa

Nosíte venku roušku nebo respirátor?

15%
47%
hlasovalo: 17944 lidí

„I když se situace v posledních týdnech obrací k lepšímu, stále nevíme, jaké budou příjmy z rozpočtového určení daní, kdy se do MHD vrátí cestující, kdy divadla či filharmonie obnoví svá představení a koncerty pro veřejnost. Hospodářský výsledek tak městský rozpočet posílí a připraví na negativní dopady podobně jako loni,“ říká primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek. Zbývajících 79 milionů navýší souhrnnou rezervu na financování investičních akcí nebo oprav městského majetku v letošním roce. „V průběhu roku se bude o všech těchto penězích rozhodovat podle stavu daňových příjmů a projektové připravenosti jednotlivých akcí,“ dodává primátor.

Rozpočet města na rok 2020 byl sestaven v mírně pesimistické variantě, která nepředpokládala výrazný nárůst příjmů oproti roku 2018 či 2019. „I přes poměrně velkou rezervu, kterou jsme vzhledem k trendu z předchozích let očekávali, tak bylo nutné vzhledem k pandemické situaci přistoupit k úpravám rozpočtu, které reagovaly na reálné příjmy. Díky tomu se nakonec podařilo poměrně bez problémů financování rozpočtu v roce 2020 ustát. Současně tato opatření přispěla i k tvorbě rozpočtů následujících let,“ říká Monika Štayrová, náměstkyně primátora pro oblast ekonomiky a rozpočtu.

V roce 2020 město Hradec Králové čerpalo výdaje v celkové výši 2,1 miliardy korun, z toho běžných bylo 1,89 miliardy korun. V kapitálových výdajích bylo vyčerpáno 256,5 milionu korun. Mezi největší investice města v loňském roce patřily rekonstrukce Hlavní ulice na Novém Hradci Králové, stavba sportovní haly Pouchov, odlehčovací služby v Honkově ulici, oprava bytového domu se sociálním bydlením na Pražské třídě. Tyto akce ještě pokračují a budou dokončeny v tomto roce. Přes 25 milionů korun město loni investovalo do oprav či nových cyklostezek, chodníků a parkovacích míst, necelých 25 milionů do rekonstrukcí školských budov. Letos začne stavba nové multifunkční fotbalové arény nebo lávka přes Labe u Aldisu.

„Výsledkem finančního vypořádání rozpočtu města za rok 2020 je tak přebytek volných zdrojů města v částce téměř 229 milionů korun. Zastupitelům jsme navrhli tyto prostředky rozdělit do příslušných rozpočtových rezerv města a v průběhu roku je můžeme použít podle toho, kde to bude třeba. Tedy jak pro další investice a opravy městského majetku, tak na případné krytí výpadků daňových příjmů v letošním roce, či jako zdroj pro snazší přípravu rozpočtu na rok 2022,“ dodává ekonomická náměstkyně Monika Štayrová. Výše zadlužení města k poslednímu prosinci roku 2020 činila 523,7 milionu korun, dalších 160 mil. Kč stále zbývá dočerpat z již přijatého úvěru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Vyzývám EK k podstatnému zjednodušení daňového systému

8:36 Niedermayer (TOP 09): Vyzývám EK k podstatnému zjednodušení daňového systému

Komentář na facebookovém profilu k návrhu jednoduššího a spravedlivějšího danění