Primátor Hřib: Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině dál potřebuje dobrovolníky

04.05.2022 16:21 | Tisková zpráva

Krizový štáb hl. m. Prahy projednal současnou situaci v souvislosti s migrační vlnou z Ukrajiny. Členové štábu byli seznámení s tím, že upadá zájem dobrovolníků o zapojení se do pomoci v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU). K řešení situace by ale měly pomoci finanční prostředky, které pro dobrovolníky schválili minulý týden pražští zastupitelé.

Primátor Hřib: Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině dál potřebuje dobrovolníky
Foto: Reprofoto: Prostor X
Popisek: Zdeněk Hřib

Zastupitelstvo vzalo minulý čtvrtek na vědomí žádost Oblastního spolku Českého červeného kříže Praha 1 a schválilo poskytnutí finančních prostředků této organizaci formou účelové individuální neinvestiční dotace ve výši 45 786 300 korun. Finance budou využity na náklady spojené s dobrovolníky v KACPU a v infokioscích na Hlavním nádraží a na Florenci, ale i na dalších místech, kde pomáhají.

„Pomoc ukrajinským uprchlíkům je běh na dlouhou trať. Moc si proto vážím práce všech dobrovolníků, kteří se zapojili a zapojují do chodu našeho asistenčního centra i informačních kiosků. Bez nich bychom to nezvládli. Dosud pomohli desetitisícům lidí v nouzi, kteří utekli do Prahy před Putinovou agresí na Ukrajině. Uvolněné peníze poputují skrze Český červený kříž dobrovolníkům podle typu a rozsahu vykonávané práce. Věřím, že se díky tomuto kroku podaří namotivovat i další, kteří by se chtěli do pomoci zapojit,” říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Několika neziskovým organizacím magistrát již v minulosti udělil dotaci na provoz, ze které mohly poskytnout náhrady svým dobrovolníkům. Ostatní dobrovolníci od zbylých organizací, ale i organizacemi nezastřešení jednotlivci, kteří se registrovali přes web ZDE, doposud na finance čekali. Právě je zastřešuje Český červený kříž, který na základě schválené dotace dobrovolníkům vyplatí náhrady i zpětně od 14. 4. 2022 za odpracované hodiny.

Anketa

Je sněmovní opozice (ANO a SPD) dostatečně důrazná v boji s vládou?

hlasovalo: 35976 lidí

Provoz v KACPU ve Vysočanech je co do počtu odbavených uprchlíků klidný, přestože došlo od 2. května ke zkrácení lhůt na registraci válečných uprchlíků po příjezdu. Nová lhůta je 3 dny, což znamená, že je nutné se do této doby osobně registrovat po příjezdu do České republiky. Změna současně platí pro hlášení změny místa pobytu u cizinecké policie, která je zkrácena také na 3 dny.

„Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině ve Vysočanech teď denně odbaví zhruba 500 osob. V prvních dnech ruské invaze na Ukrajinu jsme v asistenčním centru, tehdy ještě v budově Kongresového centra Praha, při nonstop provozu odbavili sedminásobné množství lidí (maximum bylo zhruba 3 700 odbavených). Kapacity pro zajištění administrativního odbavení příchozích Ukrajinců jsou teď v Praze dostačující a ve zkrácení lhůty na registraci na původní délku tří dnů nevidím žádný problém,” doplňuje primátor Zdeněk Hřib.

Krajské asistenčním centrum ve Vysočanech je otevřeno ve všední dny od 8 do 19 hodin a o víkendu od 8 do 15 hodin. V návaznosti na klesající počty příchozích už v minulosti došlo ke zkrácení provozní doby centra a v případě potřeby je možné ji opět upravit.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dcera hlavního amerického prokurátora z Norimberku: Putin je vinen, ale USA taky. Naši lidé jsou ignoranti

11:02 Dcera hlavního amerického prokurátora z Norimberku: Putin je vinen, ale USA taky. Naši lidé jsou ignoranti

Ruský prezident Vladimir Putin je vinen ze zločinu zahájení útočné války. USA jsou vinny ze spiknutí…