Primátor Hřib: Někdy zapomínáme, že i alkohol je návyková látka

22.01.2022 18:02 | Tisková zpráva

Desátý ročník tradiční zdravotně osvětové kampaně, která pomáhá široké veřejnosti prověřit její vztah k alkoholu a změnit zaběhlé návyky, se znovu uskuteční v únoru. Akci Suchej únor podpořilo také hlavní město, záštitu udělil primátor Zdeněk Hřib.

Primátor Hřib: Někdy zapomínáme, že i alkohol je návyková látka
Foto: Reprofoto: Prostor X
Popisek: Zdeněk Hřib

Důvodem vzniku kampaně je dlouhodobě nadměrná spotřeba alkoholu v Česku. Rizikově u nás pije více než 1 000 000 lidí. Pravidla akce jsou jednoduchá – celý únor ani kapku alkoholu. Účastníci se mohou tradičně registrovat k výzvě na stránkách ZDE.

„Rád jsem letos znovu podpořil osvětovou kampaň Suchej únor. Spotřeba alkoholu v Česku není nic, na co bychom měli být pyšní. Suchej únor je proto skvělou příležitostí vyzkoušet si, nakolik máme konzumaci alkoholu pod kontrolou. Někdy zapomínáme, že i alkohol je návyková látka, která může mít velmi negativní účinky na zdraví i životy ostatních,“ uvádí primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib, který nad akcí převzal záštitu. Kampaň kromě hlavního města podporují i ostatní kraje, města nebo obce, ale i Policie ČR či řada českých a mezinárodních firem. V neposlední řadě kampaň oslovuje také řadu známých osobností, které pomáhají šířit osvětu.

Významnou novinkou letošního ročníku je vydání Suchého průvodce pro nezávislé firmy (ZDE), který pomáhá se zvládáním rizikového chování a užívání na pracovišti. Pomůže všem českým firmám, které chtějí proniknout hlouběji do tématu alkoholu a rizikového chování, vytvářet zdravé a podpůrné pracovní prostředí pro své zaměstnance a šířit tematickou osvětu.

Anketa

Znali jste někoho, kdo umřel na covid-19?

47%
53%
hlasovalo: 26726 lidí

Kampaň Suchej únor zná podle aktuálního průzkumu už 76 procent české populace starší 18 let. Počet lidí, kteří v loňském roce deklarovali účast, se vyšplhal přes deset procent, tedy v přepočtu na 700 000 lidí. Klíčový je ovšem pozitivní dopad kampaně na účastníky. Suchej únor jim umožňuje dát si na jeden měsíc od alkoholu odstup, díky čemuž mohou poznat, jak své pití ovládají a jak moc alkohol ovládá je. Podle průzkumu mezi 706 účastníky v roce 2021 deklaruje snížení spotřeby alkoholu ještě čtyři měsíce po kampani 53 procent z nich.

„Registrované účastníky provedeme měsícem na suchu od začátku do konce. Máme pro ně připravené informačně i zábavou nabité newslettery a rovněž unikátní knihu, kterou jsme vydali. Registrací lidé podpoří nejen kampaň, ale především naši další činnost na poli osvěty, vzdělávání a prevence rizikového chování. A to nejenom ve vztahu k alkoholu, ale i k dalším návykovým látkám a závislostem,” vysvětluje za organizátory Petr Freimann, ředitel neziskové organizace Suchej únor, která kampaň pořádá.

Odborná partnerství akci tradičně poskytla Klinika adiktologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice nebo Národní ústav duševního zdraví. Hlavním partnerem ročníku 2022 je opět Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Kdo nese odpovědnost za situaci v Praze? Vláda nebo Vy?

Jako primátora se vás ptám. Jak je možné, že se v jiných krajíc řeší, zda mají pro uprchlíky kapacity (ubytovací, zdravotní, sociální, práci…),v Praze toto evidentně nikdo neřešil, nikdo se lidí neptal. Víte mě to přijde tak, že hlavně pažané jsou solidární hodně, ale zbytek republiky méně a ze všeh...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Stanjura: Naše vláda postupuje jako tým

13:39 Ministr Stanjura: Naše vláda postupuje jako tým

Projev na 25. schůzi Senátu 18. května 2022 k zákonu o daních z příjmů