Primátor Hřib: Praha hostí evropskou konferenci kulturních a kreativních odvětví

22.09.2022 8:36 | Tisková zpráva

Největší summit kulturních a kreativních odvětví v Evropě, European Creative Industries Summit 2022, se koná pod záštitou hlavního města 22. a 23. září 2022 v pražském kulturním prostoru La Fabrika.

Primátor Hřib: Praha hostí evropskou konferenci kulturních a kreativních odvětví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Hřib (Piráti)

Akce mimo jiné představí, jak může Česko využít příležitost a získat evropské prostředky na ekonomickou transformaci, neboť Evropská unie nově vyčlenila celkem 3,6 miliard korun právě na podporu kulturních a kreativních odvětví.

Česká republika může mezi lety 2024 a 2027 využít prostředky z Evropské unie, které mají výrazně podpořit růst kulturních a kreativních odvětví. Do programu EIT Culture and Creativity se budou moci přihlásit tuzemské subjekty z oblastí audiovize, hudby, literatury, gamingu, architektury, designu, scénických umění nebo tradičních řemesel. Evropský inovační a technologický institut mezi přihlášené projekty ze všech unijních zemí rozdělí částku v přepočtu 3,6 miliard korun. Jde dosud o nejvyšší sumu zaměřenou na inovace a vznik nových řešení v oblasti kreativních a kulturních odvětví. Navíc EU poskytne další podpůrné programy pro rozvoj těchto odvětví.

Co všechno musí Česká republika udělat pro to, aby o tyto zdroje nepřišla, a jak mohou jednotlivé subjekty z kulturních a kreativních odvětví pomoci se zelenou, sociální a digitální transformací ekonomiky České republiky, aktuálně představí největší summit kulturních a kreativních odvětví v Evropě – European Creative Industries Summit 2022. Ten se pod záštitou Předsednictví České republiky v Radě EU, hlavního města Prahy, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Ministerstva kultury ČR uskuteční v kulturním prostoru La Fabrika 22. a 23. září 2022.

Kulturní a kreativní odvětví není v České republice možné zcela přesně zmapovat. Jedná se o pestrou a proměnlivou oblast, která je z 95 procent tvořena jednotlivci a mikropodniky. Z dostupných dat nicméně vyplývá, že kolem 40 procent z nich se koncentruje v Praze. Dochází zde ke kumulaci kulturního, vzdělanostního i ekonomického kapitálu, jehož výsledkem je vznik inovativních produktů a firem.

„Praha byla odedávna kulturním a kreativním centrem. Díky tomu i dnes může těžit ze své kulturní historie, husté sítě kulturní infrastruktury a značného lidského kapitálu. Nachází se zde klíčové státní kulturní instituce i umělecké a kreativní vysoké školy. Praha přirozeně přitahuje kreativní pracovníky i mimo oblast kultury. Během posledních dvou dekád se kromě umělecké a společenské role kultury začala rozvíjet i role ekonomická. Dochází k propojení kulturní a podnikatelské kreativity, které těží z rapidního technologického rozvoje zejména v oblasti digitalizace, gamingu ale i nových technologií, jako je například 3D tisk," říká pražský primátor Zdeněk Hřib.

Anketa

Jak budete volit v komunálních volbách?

hlasovalo: 11022 lidí

„Evropský summit kulturních a kreativních odvětví beru jako vyvrcholení naší dlouholeté snahy o rozvoj kulturních a kreativních odvětví v Praze. Kultura přestává být vnímána pouze jako volnočasová aktivita a začíná být přirozenou součástí nových evropských programů a politik týkajících se inovací, fyzického prostředí, či vzdělávání, které pro nás představují obrovskou příležitost. Pro to, abychom využili všech příležitostí, které summit představí, je nutné být připraveni na všech úrovních veřejné správy. Praha v tomto již mnoho udělala. Schválila kulturní politiku, kde jsou kreativní a kulturní odvětví jedním z pěti pilířů. Založili jsme Kreativní Prahu, získali dva projekty na sběr dat v kreativním a kulturním odvětví a aktuálně připravujeme inkubátor pro gaming,“ uvádí radní pro oblast kultury, výstavnictví a cestovního ruchu Hana Třeštíková.

„Současný kulturní a kreativní ekosystém Prahy vykazuje vysokou efektivitu výsledků i finanční. Chybí nám ale minimálně dva větší kreativní huby. Praha proto musí reagovat a podpořit vznik a rozvoj například nových kreativních dílen. Ty mohou ukázat, co je budoucnost rozvoje kulturního a kreativního odvětví, tedy rozvoj dovedností občanů a integrace kreativity, umění a řemesla do dalších oblastí i nad rámec podnikání. Budoucí klíčová témata jsou propojení kreativity a vzdělávání nebo role kultury, umění a kreativity pro městský rozvoj,“ komentuje situaci radní pro oblast školství Vít Šimral.

„Kolik a jakým způsobem z evropského balíku podpory české projekty získají, záleží pouze na naši připravenosti a kvalitě projektů. Konkurence bude veliká, a abychom stihli rozjíždějící se vlak, potřebujeme zrychlit,“ upozorňuje ředitel Kreativní Prahy Petr Peřinka a dodává: „Nyní je důležité, abychom zapracovali na podpoře funkční spolupráce a propojení subjektů na všech úrovních – od státní, krajské až po lokální. A abychom začali pracovat na prvních krocích, jakými je sběr dat, posílení lidských kapacit a získávání zahraničního know-how. Kreativní Praha tento proces podporuje už přes dva roky.“

European Creative Industries Summit pořádají společně European Creative Business Network a Kreativní Praha. Konference se v České republice uskuteční poprvé za celou svoji historii a účastní se jí profesní špičky kulturních a kreativních odvětví z celé Evropy. Konference je určena aktérům v této oblasti, oborovým asociacím a sdružením, odborné veřejnosti, akademické sféře i zástupcům z řad samospráv a státu. Klíčovým tématem letošního ročníku bude zelená transformace. Jako inspirace poslouží úspěšné příklady ze zahraničí i z České republiky.

Za posledních deset let se kreativní a kulturní odvětví propracovala mezi jeden ze zásadních ekonomických sektorů Evropské unie. Z velké části byl tento pokrok živen technologickými inovacemi a digitalizací. Před pandemií kreativní a kulturní odvětví v EU zaměstnávala 7,6 mil. lidí a tvořila přibližně 4,4 procent HDP. Největší růst této oblasti přitom zaznamenala střední a východní Evropa. V tomto ohledu kreativita představuje pohon 21. století a EU považuje kreativní a kulturní odvětví za jednu z klíčových strategických oblastí, která pomůže s přechodem k udržitelnější ekonomice založené na znalostech a dovednostech.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šimral (Piráti): Praha spouští dotační program na přípravné studijní kurzy pro ukrajinskou mládež

22:59 Šimral (Piráti): Praha spouští dotační program na přípravné studijní kurzy pro ukrajinskou mládež

Střední školy, městské části či organizace s působností v Praze mohou žádat o dotace na podporu nult…