Primátor Hřib: Praha má „datového Oscara“

13.07.2022 4:33 | Zprávy
autor: PV

Institut plánování a rozvoje získal světové ocenění a zařadil se tak po bok New Yorku či Philadelphie

Primátor Hřib: Praha má „datového Oscara“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátor Prahy Zdeněk Hřib

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) získal jedno z nejprestižnějších světových ocenění na poli dat a geografie. Společnost Esri ocenila Prahu za dlouhodobou práci s daty a jejich využití pro městské plánování a zmírnění dopadů na klimatickou změnu. Konkrétně tak na konferenci v americkém San Diegu, kterou sledovalo přes 30 000 diváků, vyzdvihli schopnost Prahy efektivně transformovat data v ekologická a ekonomická řešení, která zlepšují kvalitu života ve městě. 

IPR získal nejvyšší prezidentskou cenu od společnosti Esri za práci s geoinformačními systémy. IPR byl oceněn především za využití geografického informačního systému (GIS) pro městské plánování. Díky provozování tzv. geoportálu a veškerých aplikací jako je digitální územní plán, tepelná mapa Prahy, výkresy technické infrastruktury a další, se Praha může rozvíjet systematicky a efektivně. Právě tato data slouží k jejímu plánování, ale například i pro Integrovaný záchranný systém.

„Řídíme město na základě dat. Je to zásadní metoda moderního vedení metropole 21. století. Díky tomu se nám denně daří monitorovat průjezdnost dopravy ve městě, efektivně řešit územní plánování nebo chytře hospodařit s odpadem. Osvědčilo se to mimochodem také ve dvou bezprecedentních krizích, kterým byla Praha v posledních čtyřech letech vystavena – jak v pandemii covidu, tak nyní v době invaze ruského diktátora na Ukrajinu a související uprchlické krize,” říká Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Josef Nerušil byl položen dotaz

Nespletl jste si dobu?

Kontrola médií a tvrdá cenzura tu už byla. Fakt ji chcete zavést znovu? Obávám se, že jste jen jediný, co nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků opravdu je, že chcete kontrolovat a ovlivňovat obsah veřejnoprávních médií, a že z nich tak opravdu chcete udělat státní propagandu. Já chápu, že se vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál (Stačilo): Tak tepny prý na 100 %

14:01 Dostál (Stačilo): Tak tepny prý na 100 %

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k chystaným novotám ve zdravotnictví.