Primátor Hřib: Praha vyhlásí architektonickou soutěž na stadion pro Bohemians Praha 1905

02.08.2022 8:36 | Tisková zpráva

Rada hlavního města odsouhlasila přípravu zadání architektonické soutěže na rekonstrukci a dostavbu stadionu Ďolíček. Soutěž vyhlásí po projednání zadávacích podmínek radou města Pražská developerská společnost, příspěvková organizace města Prahy.

Primátor Hřib: Praha vyhlásí architektonickou soutěž na stadion pro Bohemians Praha 1905
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátor Prahy Zdeněk Hřib

Jejím výsledkem bude projekt etatizovaných stavebních úprav a dostavby stadionu Bohemians včetně možnosti výstavby polyfunkčního budovy při ulici Vršovická v jižní části stadionu. „Fotbalový stadion Bohemians, kterému se v Praze neřekne jinak než Ďolíček, opět získá svůj lesk. Jedná se doslova o záchranu tradice místního fotbalu, a to díky spolupráci Prahy s vedením městské části Praha 10. Rekonstrukci vršovického stadionu na základě architektonické soutěže a vznik polyfunkčního objektu, ve kterém se mimo jiné počítá i s novými byty, jistě ocení nejen fanoušci fotbalu, ale i rodiny, které v přilehlých bytech budou jednou bydlet,“ řekl Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

„Stadion je městský majetek a je nesmysl situaci dlouhodobě neřešit a nechat jej chátrat. Město nebude na financování stačit samo, je třeba investice etapizovat a hledat partnery. I na to ale potřebujeme mít připravený projekt a vědět, v jakých číslech se pohybujeme. Fotbalový klub je naším partnerem, se kterým hodláme dlouhodobě spolupracovat. Máme příležitost zlepšit celou lokalitu v okolí stadionu. Město tu vybuduje nájemní bydlení, v plánu je i multifunkční sportovní hala u sportovního gymnázia v Přípotoční ulici. Revitalizací projde okolí Botiče, aby zde vznikla příjemná rekreační zóna,“ uvedl Petr Hlaváček, první náměstek primátora.

Pražská developerská společnost už zpracovala analýzu, která se zabývá možnými formami nastavení provozu a správy stadionu. Z analýzy vyplynul jako nejvhodnější provoz prostřednictvím k tomu účelu zřízené nebo pověřené městské organizace, která by areál v tomto smyslu měla na starost. Po rekonstrukci tedy v místě bude stát moderní dobře vybavené sportovní zařízení, jehož provoz navíc bude zajišťovat městská společnost.

„Cílem není jen samotná rekonstrukce stadionu, ale i související výstavba polyfunkčního objektu v rámci tribuny a revitalizace lokality tak, aby Ďolíček žil nejen během fotbalových utkání a abychom našli ekonomickou rovnováhu provozu objektu,” připomněl radní hl. m. Prahy Jan Chabr.

U Ďolíčku je zvažována i možnost výstavby polyfunkčního objektu na jižní straně stadionu při ulici Vršovická, která by mohla sloužit jako další zdroj příjmů pro stadion a celý areál. V závislosti na tom, jaká varianta bude v budoucnu vybrána, by se mohly náklady na rekonstrukci a případnou dostavbu pohybovat v rozmezí 225 až 790 milionů korun. Dnešní rozhodnutí rady nezavazuje budoucí politické reprezentace k samotné investici, dá jim ale kvalifikované podklady pro toto rozhodnutí.

Anketa

Podporujete zavedení eura v ČR? (Ptáme se od 25. 7. 2022)

hlasovalo: 39072 lidí

„Teď je čas připravovat projekty. Ze současné ekonomické krize se nemusíme nutně hned proinvestovat, ale bylo by trestuhodné neposunout se v přípravě,“ poznamenal Petr Hlaváček, první náměstek primátora.

„Dlouhodobě se snažíme o nalezení co nejlepšího způsobu, jak podobu celé lokality v okolí Ďolíčku měnit k lepšímu. Vítám, že se nám dnes podařilo posunout, a především vyřešit určité politické spory, které kvůli stadionu přetrvávaly. Odsouhlasenou architektonickou soutěží se zajistí rekonstrukce a vyšší kapacita stadionu tak, aby plnil normy pro prvoligové zápasy a zápasy v evropských soutěžích. Nyní má klub dlouhodobou výjimku. Dále by naproti stadionu, přes Vršovickou ulici u Gymnázia Přípotoční, měla v průběhu pěti let vzniknout i nová krytá sportovní hala,“ uvedl radní pro oblast sportu Vít Šimral.

Hlavní město Praha odkoupilo areál stadionu Ďolíček v roce 2016 a městskou částí Praha 10 uzavřelo memorandum o spolupráci. Jeho dodatek nastavil podmínky pro další rozvoj celé lokality – pozemku pro bytový dům, pozemků stadionu Bohemians – Ďolíček, pozemků jižně pod ulicí Vršovická, které jsou vhodné pro vybudování sportovní haly a shodě na nutnosti společně s těmito záměry řešit související veřejné prostory a plochy navazující na koryto Botiče.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubisková (Přísaha): Zrušit systém dohod a nechat jenom klasické pracovní úvazky

12:14 Kubisková (Přísaha): Zrušit systém dohod a nechat jenom klasické pracovní úvazky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k novému zákoníku práce.