Primátor Hřib: Setkávání pražské tripartity jsou vkladem do budoucna

17.05.2019 14:01

Pražská tripartita se sešla poprvé v novém obsazení.

Primátor Hřib: Setkávání pražské tripartity jsou vkladem do budoucna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský primátor Zdeněk Hřib

Ve čtvrtek 16. května se uskutečnilo 11. jednání Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody hl. m. Prahy. Pražská tripartita se setkala poprvé v novém složení daném výsledky pražských voleb. Hl. m. Praha, zaměstnavatelské a podnikatelské svazy a odborové svazy působící v Praze se shodly, že se i nadále budou podílet na výměně informací a stanovisek a že základním cílem tripartity v Praze je udržení sociálního smíru.

Jednání se konalo za účasti primátora hl. m. Prahy Zdeňka Hřiba, na zasedání vystoupil i výkonný sekretář Rady hospodářské a sociální dohody ČR David Kadečka.

V rámci jednání účastníci identifikovali body, kterým je třeba se ve zvýšené míře věnovat. Jedním z neuralgických bodů je situace ve zdravotnictví, školství a sociálních službách. Nedostatek financí na platy v těchto sférách je potenciální hrozbou, která může ohrozit dostupnost těchto služeb. Zástupci všech stran se shodly na tom, že jde o klíčový problém, který musí být včas vyřešen.

Druhou z oblastí, jimž je třeba se v nejbližší době věnovat, je situace v dopravní infrastruktuře, která zásadním způsobem ovlivňuje život Pražanů i lidí, kteří do Prahy dojíždějí za zaměstnáním. Kromě dokončení pro Prahu nezbytných staveb (Pražský okruh atd.) byly jako problém pojmenovány například nedostatečné kapacity pro parkování vozidel na odstavných parkovištích v některých okrajových oblastech hlavního města. Problematiku dopravní obslužnosti plánuje Praha řešit společně se Středočeským krajem.

Výsledky jednání okomentoval primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib: „Praha je ekonomicky nejrozvinutějším regionem České republiky. I v Praze si ale uvědomujeme, že udržet sociální smír nelze bez vzájemného kontaktu a výměny stanovisek. Jsem rád, že se všichni shodujeme v tom, že setkávání pražské tripartity musí i nadále pokračovat, protože jsou jakýmsi vkladem do budoucna. I když se v budoucnosti stanoviska jednotlivých stran mohou oddálit, máme pražskou tripartitu jako platformu, kde budeme schopni nacházet kompromisní řešení v zásadních otázkách hospodářského a sociálního rozvoje, na poli zaměstnanosti, veřejných služeb a podnikání a pracovně právních a sociálních podmínek zaměstnanců a obyvatel Prahy.“

Ke schůzce pražské tripartity se vyjádřili zástupci zaměstnaneckých a podnikatelských svazů Jan Wiesner a odborových svazů působící v Praze Miroslav Kvíz: „Naším společným cílem by měla být vzájemná výměna rad, informací a stanovisek k dosažení shody v zásadních otázkách hospodářského a sociálního rozvoje v rámci území hlavního města Prahy.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šimral (Piráti): Praha podporuje inovace a zajímavé podnikatelské nápady

7:32 Šimral (Piráti): Praha podporuje inovace a zajímavé podnikatelské nápady

Začínajícím podnikatelům a inovátorům pomáhá v Praze Podnikatelské a inovační centrum už tři měsíce