Primátor Hřib: Situace se postupně dostává do normálu, v noci je očekáván pokles Vltavy

16.05.2021 15:39

Dnes dopoledne se na online schůzce sešli členové Povodňové komise hlavního města Prahy, kteří projednali a vzali na vědomí současný stav, týkající se povodňové situace v metropoli.

Primátor Hřib: Situace se postupně dostává do normálu, v noci je očekáván pokles Vltavy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) by měl dnes vydat novou výstrahu, se kterou by pro Prahu pominula povodňová bdělost. První stupeň povodňové aktivity v Praze však nadále zůstane platný kvůli zvýšenému průtoku Vltavy nad hodnotou 450 m3/s.

Dlouhodobé snížení průtoku Vltavy a zrušení povodňové aktivity se očekává až dnes v noci. Povodňová komise proto schválila postupné uvolňování přijatých opatření, jakmile dlouhodobě pomine první stupeň povodňové aktivity snížením průtoku. Tím by se od zítřejšího dne mohly otevřít náplavky i vrata u Čertovky.

“Dle informací od ČHMÚ a Povodí Vltavy se situace na řece postupně dostává do normálu. Na Berounce pominul první stupeň včera večer, na Sázavě dnes brzo ráno a v noci je očekáván pokles Vltavy. Zítra by tak mělo dojít ke zrušení dosavadních opatření, tedy otevření náplavek i vrat Čertovky. Situaci nadále sledujeme,” říká Zdeněk Hřib primátor hl. M. Prahy.

„První stupeň povodňové aktivity v Praze nadále zůstane platný kvůli zvýšenému průtoku Vltavy a až jeho dlouhodobé snížení bude znamenat zrušení povodňové aktivity. K poklesu a zrušení povodňové aktivity by mělo dojít dnes v noci, proto jsme dnes na povodňové komisi schválili postupné uvolňování přijatých opatření, jakmile k poklesu dojde,“ řekl náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlubuček.

Město se připravuje na zpřístupnění náplavek pro veřejnost. „Náplavky na pravém břehu Vltavy bude po vydání pokynu možné otevřít bez omezení, na levé straně řeky bude třeba náplavky nejprve opláchnout od naplavených nánosů. Oplach by měl provést správce náplavek – městská společnost Trade center Praha. S otevřením náplavek přiveze Správa služeb hlavního města Prahy odtažená vozidla zpět na jejich původní místa,“ řekl radní hl. m. Prahy Jan Chabr.

Anketa

Chcete, aby sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Andreje Babiše?

11%
86%
hlasovalo: 19761 lidí

Povodí Vltavy je po snížení a ustálení hladiny řeky a po vydání pokynu připraveno otevřít Vrata na Čertovce. Pokud bude situace i nadále příznivá, náplavky i vrata Čertovky by se mohly otevřít pravděpodobně zítra ráno či dopoledne. ČHMÚ předpokládá, že v následujících sedmi dnech by mělo být počasí pro Prahu a navazující lokality srážkově i teplotně podobné jako včera (v sobotu). Ráno by měly být drobné přeháňky, odpoledne častější, vše ale do 10 mm. Hladiny Berounky i Sázavy by měly postupně klesat, případně zůstávat na současných hodnotách. Průtok Prahou může chvílemi kolísat, proto bude nutné situaci ještě vyhodnotit.

Za posledních 24 hodin neřešily hlídky městské policie žádné výraznější problémy. Pár jedinců se snažilo dostat do uzavřeného prostoru náplavek a byli vykázání. Svatojánských oslav Navalis se účastnilo asi 500 lidí a celá organizace byla bez problémů. Dnes ráno řešili strážníci dva plavce ve Vltavě a jednoho kanoistu na Botič, všichni byli z řeky kvůli vlastní bezpečnosti vykázáni.

Vltavská kaskáda stále reguluje odtok vody a předpokládá se pokles hladiny řek Sázavy a Berounky. Vodní nádrž Orlík je v současné chvíli 1,14 metru pro hranicí zásobního prostoru a má volný i celý retenční prostor. Průtok Vltavy Prahou může dnes kolísat kolem hodnoty 450 m3/s, který automaticky znamená první stupeň povodňové aktivity. Bude tedy nutné počkat na dlouhodobější ustálení průtoku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Půta: Liberecký kraj vydává tradiční ročenku, která hodnotí uplynulých 12 měsíců

16:50 Hejtman Půta: Liberecký kraj vydává tradiční ročenku, která hodnotí uplynulých 12 měsíců

Liberecký kraj opět po roce představuje výsledky své dosavadní práce. Činí tak každoročně, a to pros…