Primátor Hřib: V Praze je možné podstoupit antigenní test na covid na 27 místech

19.12.2020 16:50

Dobrovolné antigenní testování začalo v celé České republice ve středu 16. prosince. Bezplatná služba bude k dispozici také na 27 odběrových místech v hlavním městě. Navíc se zapojí i někteří praktičtí lékaři a ambulantní specialisté.

Primátor Hřib: V Praze je možné podstoupit antigenní test na covid na 27 místech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský primátor Zdeněk Hřib

Počínaje dnešním dnem je možné nechat se otestovat antigenními testy na přítomnost onemocnění COVID-19. Plošné testování obyvatel, které je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, se uskuteční v konkrétních nemocnicích, zdravotnických zařízeních a dalších odběrových místech až do 15. ledna 2021. Celkem se tento druh testů provádí na 27 místech v Praze.

Anketa

Bojíte se, že zemřete na covid-19?

18%
82%
hlasovalo: 7961 lidí

„Seznam testovacích míst v Praze je už od října dostupný na webové stránce covid.praha.eu, která se stala velmi používanou. Minulý týden jsme ji navíc rozšířili o informace o možnostech antigenního testování. Lidé se přes web mohou jednoduše prokliknout do rezervačního systému daného místa a objednat na konkrétní čas, což jim ušetří čas a usnadňuje organizaci testování,“ uvádí primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

Cílem plošného testování je zabránit dalšímu šíření nemoci přes vánoční svátky, kdy se budou lidé vzájemně navštěvovat. Test se provádí stěrem z nosohltanu a výsledek se lidé dozvědí do třiceti minut. Je možné přijít se otestovat opakovaně, avšak nejvýše jednou za pět dní. Více informací je na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví koronavirus.mzcr.cz/antigenni-testovani/.

Do plošného antigenního testování obyvatel se navíc zapojuje i část praktických lékařů a ambulantních specialistů. V celé České republice by jich mělo takto vypomoci až jeden tisíc. Lidé by se však měli nejprve u svého lékaře informovat, zda tuto službu poskytuje.

„K vánočním svátkům neodmyslitelně patří setkávání s nejbližšími, k němuž bychom měli letos přistupovat s maximální obezřetností. Moc si přeji, abychom si Štědrý den užili v klidu, pohodě a hlavně s pevným zdravím. K tomu nám může pomoci plošné antigenní testování. Nejlepším způsobem, jak ochránit sebe i blízké ale zatím stále zůstává dodržování preventivních opatření v podobě roušek, rozestupů a pečlivé hygieny rukou,“ říká Milena Johnová, radní pro oblast zdravotnictví a sociální politiky.

Na území hlavního města se aktuálně nachází celkem 56 odběrových míst, kde se provádějí klasické PCR testy. Z provozních nebo kapacitních důvodů ale nemohou všechny zároveň provádět i antigenní testování. Tato služba je proto k dispozici jen na některých z nich.

„Protestovatnost obyvatelstva je základním předpokladem pro úspěšné zvládnutí pandemie obyvatelstva. Proto Praha sama ve spolupráci se soukromými laboratořemi již dříve zřídila nová testovací místa a díky tomu máme v Praze největší záchytovost pozitivních případů. Nové testy tomu ještě pomohou,” podotýká náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček.

„Magistrát odběrovým místům navíc poskytl informaci o možnosti požádat o posílení mobilními odběrovými týmy Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy a Armády České republiky,” dodává primátor Hřib.  Aktuálně v Praze působí dva týmy hasičského sboru ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, jeden tým hasičského sboru v Thomayerově nemocnici a tři týmy armády v Ústřední vojenské nemocnici.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Munzar (ODS): Byl nejen přijat rozsudek smrti, ale i vykonán

17:35 Munzar (ODS): Byl nejen přijat rozsudek smrti, ale i vykonán

Komentář na facebookovém profilu k historii, na kterou bychom neměli zapomínat.