Primátor Jiránek: Kladensko již druhý rok nakupuje vodu ze zdroje Želivka

7. 9. 2019 15:05

Důležité otázky spojené se životním prostředím, například vývojem nakládání s odpady, dopravními opatřeními nebo s hospodařením s pitnou vodou, chtějí Kladno a okolní obce řešit společně. Dohodli se na tom zástupci starostů obcí v ORP na prvním setkání na toto téma, které se uskutečnilo tento týden.

Primátor Jiránek: Kladensko již druhý rok nakupuje vodu ze zdroje Želivka
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Dan Jiránek

Obce a města hledají efektivní řešení odpadového hospodářství v souvislosti s chystanými změnami legislativy v této oblasti. Dobrovolné svazky obcí (DSO) Mikroregion Údolí Lidického Potoka a Budečsko i další obce projevily zájem pracovat na vývoji odpadového hospodářství společně s městem Kladnem v širším celku ORP. První setkání kladenského primátora Dana Jiránka se některými starosty z Kladenska se uskutečnilo dne 4. září.

„Kromě problematiky odpadového hospodářství se musíme společně zabývat také budoucím zásobováním našeho území pitnou vodou v souvislosti s nedostatečnou infrastrukturou. Kladensko totiž již druhý rok potřebuje nakupovat vodu ze zdroje Želivka. Tato trasa nebyla téměř třicet let užívána a její současný stav tomu také odpovídá. Kromě toho, s ohledem na rozvoj na Kladenska, jsou stávající zdroje pitné vody, tedy vodní nádrž Klíčava a vrty v oblasti Mělnické Vrutice, již nedostatečné,“ uvedl primátor Jiránek.

Třetí diskutovanou oblastí byla doprava, konkrétně přípravy zásadních dopravních staveb v regionu, jako je obchvat Velkého Přítočna. „Společným postupem zapojených obcí by vznikl větší tlak na investory pro urychlení řešení těchto staveb. Hlavním cílem je zásadní ulehčení dopravního zatížení obcí a omezení tranzitní nákladní dopravy, která jimi nyní projíždí,“ vysvětlil Dan Jiránek.

Společný postup je podle něj obecně lepší s ohledem na vyjednávací pozici jak s vodárnami, tak i s ŘSD. „Priority jednotlivých obcí pak můžeme prosazovat účinněji. Město Kladno připraví návrh činností, které by mohly být základem pro založení Dobrovolného svazku obcí ORP Kladno, včetně způsobu financování. S návrhem pak starosty seznámíme na dalším setkání v druhé polovině října,“ konstatoval primátor města Kladna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bartošek (KDU-ČSL): Chcete bydlet ve vlastním? Vláda radí - Pořiďte si stan

11:35 Bartošek (KDU-ČSL): Chcete bydlet ve vlastním? Vláda radí - Pořiďte si stan

Mít vlastní domov, to je místo, po kterém všichni touží. V dnešní době bohužel platí to, že až polov…