Primátor Měřínský: Kostel zasvěcený svatému Vavřinci dostává novou střechu

28.05.2021 22:13

Střecha kostela svatého Vavřince prochází už třetím rokem generální opravou, která má celkově přijít na jedenáct milionů korun. Rekonstruuje se po částech a letos je na řadě třetí, tedy předposlední etapa.

Primátor Měřínský: Kostel zasvěcený svatému Vavřinci dostává novou střechu
Foto: anobudelip.cz
Popisek: ANO

Na opravu střešního pláště přispělo v roce 2019 i v roce 2020 město Přerov částkou 350 tisíc korun – a radní navrhují, aby stejná suma šla do střechy i v letošní třetí etapě.

Anketa

Myslíte, že se Dominik Feri ještě vrátí do politiky?

5%
71%
hlasovalo: 14736 lidí

Má-li Římskokatolická farnost v Přerově od města získat dotaci, musí pro ni v červnu ještě zvednout ruku zastupitelé.

„Město se k plánované opravě kostela přihlásilo i v roce 2018, kdy farnosti poskytlo 120 tisíc korun – tato částka z 60 procent pokryla náklady na projektovou dokumentaci, související s rekonstrukcí,“ vzpomněl primátor města Petr Měřínský. A protože jde v případě střechy o nákladnou akci, farnost na ni získala pro letošek také další dotace z veřejných peněz - Ministerstvo kultury přispělo částkou 410 tisíc a z Olomouckého kraje přišlo 200 tisíc. Z církevních zdrojů poputuje letos do střechy této nemovité kulturní památky 897 tisíc korun.

Kostel svatého Vavřince, který se nachází v Kratochvílově ulici a je součástí ochranného pásma městské památkové zóny, byl postaven v roce 1256. V letech 1722 až 1732 prošel rozsáhlou barokní přestavbou, která mimo jiné znamenala i změnu původní orientace a jeho rozšíření. Přístavbou kaple Božího hrobu a novobarokní předsíně hlavního vchodu z let 1910 až 1912 byl svatostánek opět rozšířen. 

„Zastřešení kostela je provedeno systémem sedlových a zvalbených střech krytých pálenou střešní taškou typu bobrovka,“ konstatoval vedoucí odboru stavebního úřadu a životního prostředí Pavel Juliš, který zároveň vzpomněl, že součástí střechy je i hranolová dvoupatrová věž, zastřešená cibulí s lucernou a makovicí – té se ale prozatím oprava netýká.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SPOLU: Rok po ekologické havárii na Bečvě chceme znát jasné viníky

22:21 SPOLU: Rok po ekologické havárii na Bečvě chceme znát jasné viníky

Je to rok od ekologické havárie na řece Bečvě, při které jedovaté chemikálie zamořily 40 kilometrů t…