Primátor Měřínský: Naše tolerance nemůže být bezmezná

04.06.2020 4:33

Přerov má další zónu, která v centru vystaví „stopku“ lidem pobírajícím dávky na bydlení.

Primátor Měřínský: Naše tolerance nemůže být bezmezná
Foto: anobudelip.cz
Popisek: ANO

Už dva a půl roku má město Přerov šest problémových ulic v bezdoplatkové zóně – což prakticky znamená, že se sem nenastěhují potenciální potížisté, pobírající doplatek na bydlení. Jedná se především o ulice v okolí nádraží, a to je vnímáno jako sociálně vyloučená oblast. Teď se tyto zóny rozšíří až do centra Přerova, které se v posledních letech potýká s nepřizpůsobivými lidmi, žijícími v pronajatých bytech. Opatření, jež vzniklo na návrh rady, zasáhne Masarykovo náměstí a ulice Kratochvílovu, Wilsonovu a část Palackého.

„Řada lidí, kteří tu bydlí, patří k dlouhodobě nezaměstnaným, jsou závislí na systému sociálních dávek, mají na svědomí kriminální delikty, zneužívají alkohol, drogy – a svým chováním narušují pocit bezpečí lidí bydlících či podnikajících v blízkém okolí,“ řekl náměstek přerovského primátora Petr Kouba.  Připomněl, že nezanedbatelná část rodin, které v centru žijí, má dluhy vůči Přerovu, které jsou prakticky nevymahatelné, kvůli nim se zvyšují výdaje na pořádek a čistotu – a také musí být celá lokalita více pod dohledem policie. „Naše tolerance nemůže být bezmezná, chceme chránit slušné lidi před těmi, pro které je porušování pravidel normou, proto jsme zavedli toto opatření,“ zdůraznil primátor Přerova Petr Měřínský.

Radní ovšem sami o takzvaném opatření obecné povahy nemohli rozhodnout – to nespadá do jejich kompetence, proto v únoru pověřili náměstka Koubu, aby podal přerovskému magistrátu žádost o vydání opatření, které vyčlení ulice, v nichž nově příchozím nájemníkům nebude vyplácen doplatek na bydlení. Proti návrhu se do konce května nikdo neodvolal, proto teď může vejít v platnost. Od středy 3. června bude opatření po dobu patnácti dnů vyvěšeno na elektronické úřední desce, takže definitivě by mělo platit od 18. června.

Jaký je výsledek dva roky starého opatření?

Začátkem roku 2018 se dostala do bezdoplatkové zóny takřka celá přednádražní čtvrť, čítající ulice Husova, Kojetínská, Škodova, Tovačovská a Tovární - a opatření mířilo i do Dluhonské ulice, která byla pověstná ubytovnami. A výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. „Předtím žilo v Přerově v 16 ubytovnách 497 lidí. Koncem roku 2018 se počet ubytovaných snížil na 350 osob a v?roce 2019 došlo k?dalšímu snížení na 308 osob – a méně je tím pádem i ubytoven,“ shrnula vedoucí odboru sociálních věcí a školství Romana Pospíšilová.

O takzvanou bezdoplatkovou zónu se zasazovali vloni také lidé z Velké Dlážky a Jilemnického ulice, kteří se potýkají s problémovými sousedy v pronajatých bytech - ale tato část Přerova se prozatím do systému zón nedostala, neboť potíže, které tu jsou, ještě nenaplňují ve všech ohledech znaky, umožňující vyhlášení zóny bez doplatku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Scheinherr (Praha sobě): Praha vybrala dopravce městských železničních linek od roku 2024

15:18 Scheinherr (Praha sobě): Praha vybrala dopravce městských železničních linek od roku 2024

Hlavní město Praha vyhodnotilo nadlimitní veřejnou zakázku na provozování městských železničních lin…