Primátor Staněk: Čerpání dotací v aglomeraci odstartovalo

29.07.2017 12:39

Nacházíme se ve čtvrtém roce plánovacího období EU 2014-2020. S velkým zpožděním se konečně rozjelo čerpání dotací ve většině operačních programů. To platí i o čerpání dotací vyčleněných pro Olomouckou aglomeraci.

Primátor Staněk: Čerpání dotací v aglomeraci odstartovalo
Foto: archiv primátora
Popisek: primátor Olomouce doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D. (ČSSD)

Rada města se seznámila a schválila první Zprávu o plnění Strategie ITI Olomoucké aglomerace za období od 1.1.2017 do 30.6.2017. Podle náměstka primátora Ladislava Šnevajse dosavadní čísla ukazují, že většina milníků, které byly nastaveny pro čerpání a budou hodnoceny na konci roku 2018 , mají naději na naplnění.

Tři desítky konkrétních projektů na Olomoucku už jsou spjaty s prostředky z ITI Olomoucké aglomerace. „Na tyto projekty se z prostředků z operačních programů Evropské unie uvolní zhruba 932 milionů korun. Celkově může za toto plánovací období Olomoucká aglomerace uplatnit až 4,4 miliardy korun,“ zdůraznil primátor a předseda Řídicího výboru ITI Olomoucké aglomerace Antonín Staněk.

Město Olomouc jako nositel integrované strategie Olomoucké aglomerace je v programovém období EU2014+ odpovědné za přípravu a realizaci integrované strategie území Olomoucké aglomerace.

Zatímco ITI byla schválena a pomalu se rozjížděla v roce 2016, v roce 2017 je již v plném proudu. „První půlrok byl pro nás příznivý, daří se nám dohánět velké zpoždění v čerpání dotací, způsobené nečinností a politickou nestabilitou na centrální úrovni,“ vysvětluje náměstek Šnevajs.

Věřím, že se rozjeté projekty podaří včas realizovat a že stihnou podat žádost o platbu do září příštího roku. Právě na základě proplacených dotací v roce 2018 bude naše aglomerace hodnocena,“ objasňuje důležitost rychle se vypořádat s náročnou administrativou náměstek Šnevajs.

Do poloviny roku 2017 bylo vyhlášeno celkem 12 výzev za přibližně dvě miliardy korun dotačních prostředků. Řídicí výbor ITI vydal již 58 vyjádření o souladu projektů s integrovanou strategií s požadovanou dotací ve výši 1,17 miliardy korun.

Celkově je v ITI alokováno 4,4 miliardy korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kordová Marvanová (STAN): Konsolidační agentura - obrovský průšvih vlády Miloše Zemana

10:25 Kordová Marvanová (STAN): Konsolidační agentura - obrovský průšvih vlády Miloše Zemana

Komentář na facebookovém profilu k problémům financí za vlády Miloše Zemana