Primátor Vokřál: Osudy vězňů z káznice na Cejlu se týkají tří odbojů

18.11.2016 15:48

V Den boje za svobodu a demokracii byla v krytu 10-Z pod Špilberkem slavnostně zahájena výstava mapující osudy vězňů z brněnské káznice nazvaná Tváře Cejlu. Společně s autory Luďkem Navarou a Miroslavem Kasáčkem se vernisáže zúčastnili také bývalí vězňové či veterán druhé světové války brigádní generál Emil Boček.

Primátor Vokřál: Osudy vězňů z káznice na Cejlu se týkají tří odbojů
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Petr Vokřál, ANO

„Chtěl bych poděkovat autorům za to, že tady můžeme vidět ucelený pohled na to, co se v káznici na Cejlu odehrávalo. Je důležité si připomínat osudy těch, kteří tato místa museli navštívit. Historii je potřeba znát a uvědomovat si ji. A mít na paměti to, že se může opakovat. Z tohoto důvodu je velmi záslužné připomínat si i hrůzy, které historie společně s těmi krásnými věcmi přinesla,“ zahájil výstavu primátor města Brna Petr Vokřál.

Kromě něj se vernisáže zúčastnil i sedmaosmdesátiletý Bohumil Robeš. Právě on je jednou z tváří výstavy, která mapuje osudy některých vězňů.

„Na výstavě jsme se rozhodli prezentovat osud lidí, kteří prošli tímto vězením, trpěli zde nebo zahynuli. Je zajímavé, že osudy se týkají tří odbojů. Lidé tam byli vězněni za první světové války, za druhé světové války a v éře komunismu, tedy na začátku 50. let,“ okomentoval výstavu jeden z jejich autorů Luděk Navara.

V káznici pobývali také umělci

Osudy vězňů jsou popsány na tabulích, které jsou doplněny o dobové fotografie či úryvky děl. Nebylo totiž výjimkou, že v káznici pobývali také umělci, například básníci Jan Zahradníček a Václav Renč.

Spoluautor výstavy Miroslav Kasáček dodal, že kryt je třetím místem, kde mohou zájemci výstavu zhlédnout. „Poprvé byla v Alfa pasáži, podruhé pod věží smrti v Jáchymově,“ upřesnil Kasáček.

Výstavu Tváře Cejlu je možné v protileteckém krytu 10-Z pod Špilberkem navštívit každý všední den kromě pondělí, a to až do konce ledna. Více informací naleznete ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Černochová: Dar munice považuji za důležité gesto solidarity

11:33 Ministryně Černochová: Dar munice považuji za důležité gesto solidarity

Ve středu 26. ledna 2022 schválila vláda České republiky materiál předložený ministryní obrany Janou…