Primátor Žbánek: Olomouc vypisuje humanitární sbírku na pomoc Ukrajině

24.11.2022 13:49

Ohrožené fungování nemocnici, domácnosti bez tepla a elektřiny, lidé bez základních potřeb. Letošní zima hrozí v ukrajinských městech kvůli válce a cílenému ruskému likvidování energetické infrastruktury velkou krizí.

Primátor Žbánek: Olomouc vypisuje humanitární sbírku na pomoc Ukrajině
Foto: anoolomouc.cz
Popisek: Miroslav Žbánek

Starostové ukrajinských měst Černivci a Irpiň se v této situaci obrátili na Olomouc s prosbou o pomoci. 

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

58%
42%
hlasovalo: 17003 lidí

Pomoc by měla spočívat v podobě prostředků a vybavení pro jejich obyvatele k přečkání nastávající zimy. Vedení město Olomouce se proto rozhodlo vypsat humanitární sbírku a podpořit obyvatele těchto měst v místě jejich domova a současně jim ulehčit jejich těžký úděl v nastávajícím kritickém zimním období.

„Se zástupci obou ukrajinských měst jsme stále v kontaktu a jejich situaci sledujeme,“ říká primátor Olomouce Miroslav Žbánek. Město Černivci se potýká s vysokou koncentrací uprchlíků. Jde o desítky tisíc krajanů z východu země, kteří zde na západě Ukrajiny nalezli dočasný domov. Již tak tíživou situaci teď komplikuje nefunkční infrastruktura, složitá logistika a obtížná dostupnost řady základních potravin a vybavení pro zimní období. „Jedná se o zvlášť kritickou fázi války, kdy se nás naši nepřátelé snaží připravit o základní zdroje a funkční infrastrukturu během nastávající zimy. Proto je pro nás jakákoliv pomoc, která našim obyvatelům pomůže přečkat zimu v jejich domovech neskutečně cenná,“ uvádí ve své žádosti primátor města Černivci Roman Kličuk.

Podobně složitá situace je i ve městě Irpiň nedaleko ukrajinské metropole Kyjev. „Irpiň dnes zažívá humanitární krizi kvůli přerušeným dodávkám energie z důvodu zničení infrastruktury. V době studeného podzimu a blížících se zimních mrazů musíme zajistit běh nemocnice, dodávky tepla, vody a základních potřeb obyvatelům města, kteří přišli o domovy a musí bydlet v provizorních ubytovacích kapacitách. Celkem 70 tisíc obyvatel je bez vody, tepla a zdravotní péče,“ píše ve své prosbě starosta Irpině Olexandr Markušin a prosí především o alternativní zdroje energie, dieselové a benzínové generátory.

Město Olomouc se proto rozhodlo vyhlásit materiální sbírku, do které může přispět každý.
„Chceme pomoci přímo v místě, protože se vždy jedná o nejlepší možný druh pomoci. Každá, třeba i malá pomoc v podobě balíčku těstovin může pomoci v jejich domovech,“ říká primátor Miroslav Žbánek.

Darované vybavení a materiál bude možné odevzdat na Hasičské zbrojnici ve Chválkovicích, Selské nám. 704/64a, Olomouc od čtvrtka 24. listopadu do pátku 9. prosince 2022 vždy v pracovní dny v době od 9 do 12 hodin a 14 do 18 hodin. V případě potravin či materiálu je nutná minimální doba expirace dva měsíce.

SEZNAM NUTNÉHO VYBAVENÍ A MATERIÁLU

- Elektrocentrály
- Prodlužovací kabely, elektrické rozdělovače a rozvaděče 
- Svítilny a baterie
- Elektrické přímotopy
- Plynová a naftová topidla a ohřívače
- Kanystry na PHM
- Spací pytle, termodeky, deky, přikrývky
- Trvanlivé potraviny a hotová jídla určená k dlouhodobému skladování (konzervy, těstoviny, rýže, dehydratované potraviny)
- Dětská výživa, mléčná výživa malých dětí (sušené mléko), přesnídávky
- Hygienické potřeby (šampon, mýdlo, vlhčené ubrousky, zubní pasty, dětské a seniorské pleny, prostředky sanitární hygieny)

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Covidová taškařice

Pěkný den, pane Pavle. V jednu chvíli se zdálo, že očkování proti Covidu bude povinné a neočkovaným bude odepřeno právo pracovat. Podpořil byste takové nařízení vlády?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti zlepšují podmínky pro pobyt u nezletilých ve zdravotnických zařízeních

22:26 Piráti zlepšují podmínky pro pobyt u nezletilých ve zdravotnických zařízeních

Děti hospitalizované v nemocnicích bez rodičů často zažívají velký stres. V praxi přitom velice čast…