V rezidenci pražské primátorky se kvůli tomu sešlo sedm šéfů radnic. „Ten projekt se zatím pracovně jmenuje „Lépe fungující města“. Nejde o nic složitého, prostě vytáhneme to nejlepší z každého města a přeneseme to do dalších. Musíme být efektivní. Nemá smysl vymýšlet to, co už je vymyšlené,“ říká Adriana Krnáčová.
Primátoři Ostravy, Brna, Prahy, Českých Budějovic, Pardubic, Liberce a Děčína se shodli, že společně určitě musí řešit například dopravu (odbavovací systém, náklady na provoz městské hromadné dopravy), elektronizaci služeb, nebo energetické úspory. „Zaujal mě Liberec a jejich projekt CityDashboard Liberec, díky kterému město své obyvatele velmi přehledně informuje o činnosti úřadu. To bychom rádi zavedli všichni,“ říká primátor Ostravy Tomáš Macura, který ostatní zaujal suverénně nejlevnějším provozem městské hromadné dopravy.
Primátor Brna Petr Vokřál nastartoval v posledních měsících proces participace obyvatelstva na rozhodování města, Praha pod dohledem Krnáčové zase chystá projet virtuálního tržiště. „Musíme najít cestu, jak efektivně a legálně sdílet naše know-how,“ je přesvědčený Vokřál. „A netýká se to jen sdílení nápadů, ale i nákladů. Pak by to byl vlastně takový centrální nákup, díky kterému můžou velká města ušetřit desítky milionů korun,“ doplňuje ho pardubický primátor Martin Charvát.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV