Primátorka Krnáčová: Pražané by měli poznat každou proinvestovanou korunu

05.12.2016 19:17

Minulý týden jsme na Zastupitelstvu schválili rozpočet pro příští rok a já musím poděkovat za skvělou práci náměstkyni Kislingerové a jejímu týmu. Rozpočet je totiž vyrovnaný, ale co je nejdůležitější – je orientovaný převážně na potřeby občanů. Jinak řečeno, každou proinvestovanou korunu byste měli zaznamenat.

Primátorka Krnáčová: Pražané by měli poznat každou proinvestovanou korunu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová

Nechceme připravovat megalomanské projekty jako Praha olympijská, závodní okruh pro Formuli 1 nebo obrovské jezero v Radotíně. To je podle mě jen plýtvání veřejnými prostředky, které fakt nikomu nic pozitivního nepřinese. Myslím, že Praha potřebuje peníze investovat mnohem smysluplněji, a proto se letošní rozpočet zaměřuje především na veřejný prosto a úroveň městem poskytovaných služeb. V rozpočtu pamatujeme na rekonstrukci Výstaviště, Šlechtovy restaurace nebo dolní části Václavského náměstí. Stejně tak počítáme s penězi na konkrétní projekty smart cities, které zpříjemní život v Praze jak pro nás Pražany, tak pro turisty. Chytré projekty budou implementovány velmi rychle a znamená to například pokrytí některých veřejných prostranství signálem wi-fi, instalace chytrého osvětlení, která vám kromě jiného řekne, kde se dá zaparkovat nebo chytré lavičky, kde si třeba dobijete mobilní telefon.

Přijde mi hloupé, když od opozice slýchám, že naše Rada neinvestuje do velkých infrastrukturních projektů.  Sami vědí nejlépe, že na jejich přípravu nestačí rok nebo dva. Je to běh na dlouhou trať a oni se zasekli už na startu a žádný takový projekt nám tu nezanechali. Tak například metro D. Přípravy začaly už v roce 2010, ale jaksi se zapomnělo na výkup pozemků a to teď doháníme my. U velkých dopravních staveb to byl ještě větší problém. Městský okruh je nepřipraven, přípravy na stavbu Vysočanské radiály, která měla být dokončena v roce 2014, byla na mrtvém bodě a takto bychom mohli vyjmenovat v podstatě všechny dopravní stavby. Naopak my dál úspěšně pokračujeme v přípravě Radlické radiály, která ulehčí dopravě v přetížené ulici Vrchlické a Plzeňská. Pak tu máme menší projekty ve veřejném prostoru a třeba zmíněná Šlechtovka, jejíž rekonstrukce měla být zahájena už v roce 2010 a dokončena 2012. A výsledek? Nic! Rekonstruovat začínáme až my. Václavské náměstí – vysoutěženo 2005 a od té doby? Nic. Malostranské náměstí – vysoutěženo do roku 2014. Nic.

Tím, že se navíc v minulosti investiční část rozpočtu zaměřovala vždy na určitý projekt typu tunelu Blanka, tak na ostatní oblasti nezbývalo tolik prostředků, kolik je potřeba. A to má dnes konkrétní důsledky v podobě nedostatku míst ve školkách, školách a sociálních zařízeních. I to náš rozpočet na příští rok řeší a konkrétně počítáme s více jak 100 miliony na výstavbu základní školy na Zličíně, 120 miliony na dům pro seniory na zahradním městě nebo investiční rezervu pro městské části ve výši 1,57 miliardy korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Žádné dávky pro migranty, tvrdá ochrana evropských hranic. To by byl pakt

18:09 Senátor Hraba: Žádné dávky pro migranty, tvrdá ochrana evropských hranic. To by byl pakt

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k migračnímu paktu.