Procházka (Svobodní): Jak vyléčit zdravotnictví ve Zlínském kraji

16.06.2016 18:11

Fungující zdravotnictví a dostupná péče jsou pro každou stranu prioritou. Bohužel, většinou to končí jen proklamací.

Procházka (Svobodní): Jak vyléčit zdravotnictví ve Zlínském kraji
Foto: red
Popisek: Jiří Procházka (Svobodní)

Jinak si nelze vysvětlit, že od roku 2005 se přímo kraji podařily vlastně jen dvě věci: převod nemocnic na akciovky a získání statutu traumacentra pro krajskou nemocnici ve Zlíně. „Naopak výčet toho, co zůstalo jen na papíře, by byl daleko delší. Takže uvedu jen několik příkladů. Nepodařilo se realizovat centrální, ekonomicky efektivní nákupy, nemocnice mají problémy s nedostatkem lékařů a sester a plán na stabilizaci krajské nemocnice se zasekl, což přiznal i kraj, někde v jedné třetině,“ říká Jiří Procházka z koalice Svobodní a Soukromníci.

Recept na skutečné ozdravění zdravotnictví má podle Svobodných a Soukromníků několik základních ingrediencí. U některých nemocnic je potřeba zpracovat účetní audity a podle jejich doporučení stabilizovat nemocnice formou úhrady ztrát z předchozích let. „Kraj jako jediný akcionář musí trvat na společných nákupech léků a přístrojů na základě transparentních smluv. Je nutné také zjednodušit řízení nemocnic – nebudou řízeny zdravotním odborem kraje, ale představenstvem a kontrolovány dozorčí radou,“ vyjmenovává Jiří Procházka.

Pro zlepšení zdravotní péče je podle něho navíc jednat s ministerstvem o udělení statutu fakultní nemocnice zlínské krajské nemocnici. To pomůže „vtáhnout“ finanční prostředky ministerstva na investice a personální stabilizaci zdravotníků. Takto ušetřené prostředky lze následně použít na rozvoj ostatních tří nemocnic.

Pro řešení nedostatku pracovníků pak musí mít každá nemocnice motivační a stipendijní plán. Pro dostupnost akutní péče je zajímavý i návrh na zřízení stanoviště letecké záchranné služby.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zelení: Prosazujeme cenově i místně dostupnou kvalitní veřejnou dopravu pro všechny

22:14 Zelení: Prosazujeme cenově i místně dostupnou kvalitní veřejnou dopravu pro všechny

Komentář na facebookovém profilu k celoevropskému sjezdu Zelených ve Finsku