Profant (Piráti): Je třeba chránit nemocnice i další kritickou infrastrukturu

26.07.2021 19:44

Vláda na svém dnešním jednání probere zprávu o kyberbezpečnosti a akční plán strategie v této oblasti do roku 2025. Poslanec Pirátů Ondřej Profant varuje před dalším škrtáním vlády na pozicích v Národním úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Profant (Piráti): Je třeba chránit nemocnice i další kritickou infrastrukturu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ondřej Profant

Ten je totiž pro plnění agendy elektronické bezpečnosti klíčový. Vyzývá také vládu, aby zajistila, že bude akční plán důsledně realizován v praxi koordinovaně napříč resorty. Nesmí se podle něj opakovat například tristní situace s registrem očkování, kde docházelo k předávání osobních údajů občanů ČR do zahraničí. Nebo aby se výběrem nekvalitních dodavatelů ohrozila kritická infrastruktura, kdy například nemocnice nemohou přijmout pacienty kvůli kybernetickým útokům. 

Akční plán obsahuje z hlediska Pirátů několik zásadních agend, které budou pro bezpečnost elektronické infrastruktury v příštích letech zásadní. „Pro bezpečné zavádění a realizaci telekomunikačních sítí nastupujících generací bude třeba stanovit omezení pro vysoce rizikové dodavatele, vytvořit metodiku posuzování rizikovosti dodavatelů a uplatňovat ji pro systémy regulované zákonem o kybernetické bezpečnosti. Pokud nebudeme dodavatele pečlivě vybírat, hrozí v krajním případě i zhroucení kritické infrastruktury jako je zdravotnictví, energetika či bankovnictví. V Čechách i v Německu jsme se již v minulosti setkali s tím, že nemocnice nemohla přijmout pacienty z důvodu kybernetického útoku, což se nesmí opakovat,“ vysvětluje Ondřej Profant.

„Naopak jsem rád, že se dneškem začíná do praxe konečně zavádět výrazně lepší dostupnost otevřených dat pro veřejnost. To jsme za Piráty dlouhodobě prosazovali a v červnu se nám podařilo finálně návrh prosadit celým legislativním procesem, kdy ho podepsal i prezident. Nová úprava říká, že všechny informace z rejstříků a evidencí mají být publikované, pokud neobsahují osobní údaje nebo jinou překážku zveřejnění,“ doplnil Profant. Ten již v roce 2016 z pozice pražského zastupitele prosadil celopražský portál otevřených dat opendata.praha.eu, který do dnešního dne eviduje přes tři stovky jednotlivých datových sad.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Stejnopohlavní svazky nemohou dětem nahradit mužský a ženský vzor

19:37 Okamura (SPD): Stejnopohlavní svazky nemohou dětem nahradit mužský a ženský vzor

Komentář na facebookovém profilu ke snaze prosadit homosexuální manželství.