Prokop (ANO): Cesta k budování infrastruktury

19. 10. 2020 11:30

Milí sousedé, stavbu nových bytů musí provázet také budování infrastruktury a občanské vybavenosti. Realizace je úkolem veřejné správy, potřebné finance ale chybí...

Prokop (ANO): Cesta k budování infrastruktury
Foto: archiv O. Prokop
Popisek: Ing. Ondřej Prokop, místostarosta Prahy 11
reklama

... a to i přesto, že z výstavby každé nové bytové jednotky Praha získá přibližně jeden milion korun. Na nedostatku peněz pro stavbu školek, škol či poliklinik pak také vázne výstavba dalších bytů, protože jejich plánování je často podmínkou pro povolení nového projektu.

Jednou z možností, jak získat prostředky potřebné k budování infrastruktury, je vybírání příspěvků od samotných developerů. Tuto variantu navrhuje magistrát v připravované dohodě, kterou by spolu uzavřelo město, městské části a developeři. Smlouva by jasně určovala pravomoci a závazky všech zúčastněných stran, včetně způsobu pro stanovení příspěvků.

Sami developeři se k návrhu nestaví úplně odmítavě, a tak se zdá, že k finální dohodě chybí už jen kus cesty. Já také nejsem úplně proti, uvědomuji si ale, že toto řešení má několik háčků. Nebudu vás zatěžovat všemi, ale:

Ten zásadní je hrozba toho, že se příspěvek stane vlastně formou sektorového zdanění, což je pro mě nepřípustné. Pokud by výše příspěvku byla neúměrně vysoká, mohla by se také promítnout do výsledné ceny bytů. Je také třeba usilovat o to, aby dohoda byla vyvážená a žádnou ze stran neznevýhodňovala. Z těchto důvodů jsem v minulém týdnu podal týmu náměstka Petr Hlavacek ještě jednu sadu připomínek a dotazů, které budu chtít vypořádat předtím než bych pro tuto dohodu hlasoval na Zastupitelstvu.

Nabízí se také otázka, zda by potřebný příliv financí do výstavby infrastruktury nešlo zajistit jednodušeji a především tak, aby platila jednotná pravidla.

Jak jsem už před časem zmiňoval, byl bych spíše pro legislativní změnu, díky které by se část peněz, kterou developeři odvedou na DPH, vracela přímo tam, kde byla ta která výstavba realizována. Už několikrát jsem v tomto směru vybízel Radu hl.m.Prahy, aby jednala s vládou a změnilo se rozpočtové určení daní.

Článek, na který reaguji, naleznete ZDE.

ArticleDetailRelatedProfileArticleLinkTitle Ing. Ondřej Prokop

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Berdychová: Kraj ocení dobrovolníky, kteří udržují historické dědictví

22:09 Berdychová: Kraj ocení dobrovolníky, kteří udržují historické dědictví

Královéhradecký kraj v roce 2021 udělí Ceny za příkladnou realizaci obnovy architektonického dědictv…