Prokop (ANO): Výměna zastávek MHD je problematická a musí se na ni posvítit

16.10.2021 19:38 | Tisková zpráva

V Praze má být do dvou let vyměněno asi 900 zastávek městské hromadné dopravy, odpadkové koše, zábradlí a další prvky tzv. městského mobiliáře.

Prokop (ANO): Výměna zastávek MHD je problematická a musí se na ni posvítit
Foto: ANO 2011
Popisek: Ondřej Prokop, radní Prahy 11 za hnutí ANO 2011

Doposud je provozovala francouzská firma JCDecaux, která měla smlouvu s Prahou od roku 1994. Už v roce 2016 se rada pod vedením primátorky Krnáčové dohodla, že smlouvu neprodlouží a od roku 2021 bude mít Praha mobiliář dle vlastního designu, který vybere v mezinárodní architektonické soutěži a který bude lépe vyhovovat vizuálnímu stylu hlavního města.

Od začátku odborníci a nezávislé instituce doporučovali, že Praha má vybrat někoho, kdo bude podobně jako dříve JCDecaux dodávat službu: bude se o zastávky starat, bude platit víc, než dosud a postaví více zastávek i tam, kde jsou již čtyřicet a více let staré drátoskleněné nevzhledné kraksny. Jen to vysoutěžit transparentně a pro Prahu za výhodnějších podmínek, protože o nevýhodnosti původní smlouvy mluvilo hnutí ANO už od roku 2014!

Celá věc se však zasekla a nejde to svádět jen na koronavirus. V současné chvíli má město prostřednictvím své firmy Technologie HMP uzavřenou smlouvu, podle které má být každého půl roku vyměněna třetina prvků mobiliáře. Už nyní je ale Praha několik měsíců ve zpoždění a vše se navíc neúměrně prodražuje. Proto je na místě řada otázek:

Anketa

Chcete Andreje Babiše za příštího prezidenta?

69%
19%
hlasovalo: 40874 lidí

 • Proč má výměna mobiliáře zpoždění a je pravda, že dosud není k dispozici ani jedna zastávka?
 • Už je vysoutěžen dodavatel skla?
 • Kdo a za jakých cenových podmínek se potom o zastávky bude starat?
 • Kdo je bude opravovat?
 • Kdo bude vyvážet koše?
 • Kolik se nakonec vymění zastávek?
 • Kolik vlastně celá operace bude stát?
 • Kdo a za jakých podmínek bude provozovat na zastávkách reklamu a jaké výhody z toho bude mít hlavní město Praha a Pražané?
 • V čem budou nové zastávky modernější oproti stávajícím?
 • Opraví se ty nevzhledné?
 • Jak to bude se zastávkami na pozemcích jednotlivých městských částí, který je více než 200 a o které se město vůbec nezajímá a jsou v jakémsi vzduchoprázdnu?

Proto jsem se na toto vše chtěl ptát na říjnovém zastupitelstvu. Jsem rád, že se k celé věci postavil čelem radní pro majetek Jan Chabr a slíbil, že se věcí budeme zabývat v řádném programu na zastupitelstvu hlavního města v listopadu, do které připraví komplexní tisk a bude k němu diskuse.

Těch otázek je mnohem víc. A Pražané si zaslouží vědět, zda budou muset při čekání na MHD moknout, nebo pokud Praha přístřešky včas zajistit dokáže, tak kolik to nakonec daňové poplatníky bude stát. Aby se totiž nestalo, že výsledek bude ještě nevýhodnější, než původně napadaná smlouva s JCDecaux.

Ing. Ondřej Prokop
předseda klubu zastupitelů hnutí ANO hl.m.Prahy, zastupitel Prahy 11

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Rodičům malých dětí nesmíme bránit v práci

22:24 Pekarová Adamová (TOP 09): Rodičům malých dětí nesmíme bránit v práci

Komentář na facebookovém profilu k rozšíření možnosti čerpání rodičovského příspěvku