Rakušan (STAN): Starostové problémy řeší

18. 8. 2016 17:52

Žijeme ve zvláštní době. Lidé, o kterých jsme v našich městech a obcích nikdy předtím neslyšeli, které jsme na našem náměstí nikdy nepotkali a o nichž jsme netušili, že k nám znají cestu, oblepili ulice. A slibují. Slibují všechno, dokonce i vyřešení našich problémů. Barevně, jednoduše, lákavě. Můžeme se pohrdlivě usmát, rozčilovat se, nevšímat si.

Rakušan (STAN): Starostové problémy řeší
Foto: archiv VR
Popisek: Starosta Kolína Mgr.Vít Rakušan (Změna pro Kolín)
reklama

Anebo je můžeme porazit. Zní to možná příliš prvoplánově, sebevědomě či chvástavě. Rozhodně nechci provokovat, ale tu otázku položit musím: a kdo jiný? Kdo jiný má šanci porazit populismus, frázovitost, papaláštví i koncentrovanou mediální a politickou moc než Starostové? Tedy ti, kteří tuhle zemi opravdu znají a světe div se, občané jim věří. Věří jim dokonce více než komukoliv jinému. Starostové představují v současné rozdělené společnosti plné obav a strachu tmelící prvek.

V našich obcích a městech budujeme komunitu. Chceme vidět pospolitost, blízkost, dobrou náladu, sousedskou pomoc. Nemůžeme si dovolit některé z občanů preferovat a druhé zostouzet – tak jak to vidíme často v podání nejvyšších představitelů této země. Mluvíme se všemi, v rámci možností se snažíme najít konkrétní a funkční řešení. A to je silný návyk, který nesmíme zapomenout.

Starostové problémy totiž řešit musí. Častokrát v těžkých podmínkách nastavených přebujelou a nepřehlednou legislativou, většinou bez pomoci kohokoliv, bohužel včetně krajů. Místní politika je tak poslední sférou politického života, která výrazně nezklamala. Pokud více než kdy jindy pociťujeme ohrožení demokracie, svobody projevu, musíme se ptát, kde se stala ona chyba, zda se dá v současné době ještě něco zachránit. Proč právě nyní přicházejí falešní proroci slibující ráj na zemi, místo něhož dají po pár letech zažít lidem trpkého zklamání? Odpověď je jednoduchá. Protože velké strany minulosti zklamaly. Daly naději, již nenaplnily. Začaly žít ve svém vlastním světě podrazů, neférovosti a korupce. Ve světě tak vzdáleném potřebám lidí.

Komunální sféra tak zůstala opravdu posledním ostrovem čisté demokracie. Starostové si museli důvěru lidí opakovaně zasloužit. A pokud se má ten podivně nahnutý dům české demokracie zrekonstruovat, musí se stavět na pevných základech. Starostové je tvoří.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpánek (Trikolóra): Novináři? Ne, presstituti!

16:21 Štěpánek (Trikolóra): Novináři? Ne, presstituti!

Kdyby novináři ještě byli skutečnými novináři, a ne politickými aktivisty, kdyby investigativci ješt…