Ramzer (ODS): Městská policie Frýdlant vstoupí do roku 2023 v plném početním stavu

19.12.2022 16:47

V plném tabulkovém stavu vstoupí do druhého roku svého fungování Městská policie Frýdlant. Od 1. ledna 2023 bude mít velitele, pět strážníků a tři strážnice. Tři nové strážníky však čeká ještě kurz základní přípravy a zkoušky, v plném nasazení tak bude městská policie až od března 2023.

Ramzer (ODS): Městská policie Frýdlant vstoupí do roku 2023 v plném početním stavu
Foto: ODS
Popisek: Starosta Frýdlantu Dan Ramzer

„Když jsme předloni zachytili signály z Liberce o tom, že už pro nás službu městské policie dělat nechtějí, věřili jsme i přes určité obavy, že v případě rozhodnutí o zřízení vlastní městské policie naplníme naše očekávání i personální kapacity. Po pouhém roce fungování Městské policie Frýdlant se ukazuje, že rozhodnutí ji zřídit bylo správné a obavy o naplnění tabulek byly zbytečné. 

Anketa

Odradil vás pořad s Babišem a dětmi od volby lídra ANO?

4%
82%
hlasovalo: 44915 lidí
Vzhledem k tomu, že jsme vybírali srdcaře a lidi, kteří tu práci u nás ve Frýdlantu opravdu chtějí dělat a nevyužívají jen náborového příspěvku, který jsme z tohoto důvodu nedávali, se nám podařilo ideální početní stav 8 strážníků a jeden velitel vlastně naplnit dost rychle,“ říká místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.

V současné době, tedy koncem prosince, chybí Městské policii Frýdlant k ideálnímu stavu tři strážníci. „Nastoupit mají dle dohody hned prvního ledna, půjde o dva muže a jednu ženu. V lednu podstoupí základní přípravu, pak je čekají zkoušky na ministerstvu vnitra a také si musejí udělat zbrojní průkaz. Takže s tím, že se stanou plnohodnotnými členy týmu, se počítá nejspíše v březnu 2023,“ vysvětluje starosta města Ing. Dan Ramzer.

V tu dobu by také mohla začít Městská policie Frýdlant fungovat ve městě v nepřetržitém režimu, 24 hodin denně.

Městská policie Frýdlant bude od nového roku sídlit v nově zrekonstruované služebně v přízemí objektu čp. 99 na náměstí T. G. Masaryka. „Máme zde dva prostory. Jeden bude zázemím pro strážníky, druhý bude sloužit jako kancelář. Tam za námi budou moci lidé chodit třeba řešit přestupky nebo přicházet s případnými dotazy, náměty a podněty. Do služebny se postupně stěhujeme už teď, stále ale probíhá její vybavování,“ vysvětluje velitel Městské policie Frýdlant Bc. Petr Šantavý.

S čím ale mohou policisté počítat už nyní, je nový služební automobil. „Převzali jsme si ho po dlouhém čekání na začátku prosince a nyní je pro naši činnost plně k dispozici. Na výjezdy díky němu můžeme vyrazit prakticky okamžitě. Jednodušší je s ním i kontrolní činnost. Díky varovnému výstražnému osvětlení nám pak pomáhá například při označení dopravních nehod nebo při potřebě rychlé jízdy na majáky,“ vypočítává velitel strážníků. Automobil ještě získá speciální vestavbu do kufru.

Městská policie Frýdlant byla sice oficiálně zřízena k 1. 1. 2022, první hlídka však do terénu vyrazila až v průběhu května, kdy k veliteli přibyl i druhý strážník. „V následujících měsících jsme se ve své činnosti zaměřili například na dopravu, kdy jsme ji řešili v centru města především v okolí pošty, náměstí, přímo na náměstí, ale i na sídlištích. Dále jsme pak řešili veřejný pořádek, zaměřili se na osoby bez domova a další osoby, které dělají nepořádek, zase především v centru města. S těmito osobami pracujeme intenzivně, téměř každý den a daří se nám jejich činnost eliminovat,“ vypočítává velitel strážníků.

V období od 1. června do 1. prosince roku 2022, kdy už Městská policie Frýdlant čítala celkem pět strážníků, bylo strážníky zkontrolováno 292 osob, řešeno 318 přestupků a to v dopravě, kvůli veřejnému pořádku nebo vrakům, uděleno bylo 51 pokut v celkové výši 7 400 korun a policii ČR bylo nahlášeno 6 trestných činů.

„Pokud bych měl necelých prvních sedm měsíců aktivního působení městské policie ve Frýdlantě zhodnotit, pak to bude hodnocení kladné. Pomalu se díky ní daří vymáhat pořádek především při parkování a daří se i ochrana veřejného pořádku. V této oblasti máme za sebou i několik preventivních akcí. Ve Frýdlantu máme problém s alkoholem a drogami, s narušováním veřejného pořádku v nočních hodinách především v centru města – i v těchto oblastech nám strážníci pomáhají. Komunikují i s různými organizacemi, které se zabývají protidrogovou prevencí, monitorují uživatele drog a dělají vše pro to, aby se ve městě drogy nedistribuovaly. Velkým úspěchem našich strážníků je zajištění parkování na sídlištích, jsme rádi, že daleko lépe a efektivněji komunikují s nálezci a majiteli zaběhnutých psů, poprvé se prezentovali na dni IZS, velice intenzivně komunikují se seniory, dětmi ve školách, velice dobrá je i jejich spolupráce s Policií ČR,“ vypočítává starosta Frýdlantu.

Strážníci se také podíleli na odstranění autovraků z ulic města. „Tyto automobily ve špatném stavu kolikrát už třeba nemají ani kola a jsou na špalcích a tak zabírají zbytečně místo k parkování. Není to ale naštěstí tak palčivý problém. Myslím, že městská policii daleko více zasahuje a působí edukativně u problémů s parkováním. A musím říci, že velmi úspěšně, protože řidiči se opravdu naučili využívat parkoviště a už jen minimálně nám například stojí na veřejné zeleni nebo v místě, kde brání průjezdu složek IZS,“ dodává místostarosta Frýdlantu.

Městskou policii čeká v polovině příštího roku novinka. Při její každodenní činnosti by jí díky připravovanému projektu měli pomáhat i čtyři asistenti prevence kriminality. „Pomáhat mohou při preventivních akcích, v komunikaci s vyloučenými lokalitami, v prevenci bezpečnosti silničního provozu. Zajímali jsme se o to, jak tito asistenti fungují v jiných městech kraje, například ve Smržovce, ve Velkých Hamrech nebo v Liberci a byli jsme spokojení. Věříme, že se jejich činnost osvědčí i ve Frýdlantu,“ uzavírá starosta Dan Ramzer.

Město Frýdlant podalo žádost o dotaci na asistenty prevence kriminality na Ministerstvo práce a sociálních věcí tento týden.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peštová (ANO): Proč nezatlačíte na obce, aby tu částku využily?

16:03 Peštová (ANO): Proč nezatlačíte na obce, aby tu částku využily?

Projev na 65. schůzi Poslanecké sněmovny 2. června k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č.…