Ransdorf (KSČM): Církevní stříhání vlny oveček

20.10.2013 21:30

Už jsem v české politice dlouho. A tak si pamatuji podzim 1990, kdy řeholní kongregace dostaly 74 objektů a biskupská konference tehdy prohlásila, to je poslední majetkoprávní požadavek římskokatolické církve.

Ransdorf (KSČM): Církevní stříhání vlny oveček
Foto: kscm.cz
Popisek: Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf

To nemluvím o tom, že státní tajemník Casaroli v osmdesátých letech v jednáních se svým protějškem Vladimírem Janků vyloučil majetkoprávní požadavky římskokatolické církve vůči československému státu. Ale časy se mění a církev nastolila salámovou taktu při sledování svých cílů. Pamatuji si též, že Federální shromáždění ČSFR schválilo „výčtový zákon, kterým se restituovaly majetky církví a náboženských společností“. Bylo to 1. srpna 1991. Kardinál František Tomášek, kterého jsme i my ateisté milovali pro jeho lidskost, tehdy ocenil vstřícnost státu a řekl, že to je poslední nárok, který církev vznesla. A nyní přišly takzvané restituce  církevního majetku  s přesunem valastnictví na někoho, kterému nikdy v plném slova smyslu nepatřil. A podle kanonického práva je ekonomicky církev spravována jednotně. Takže tento majetek bude vlastně spadat pod vatikánskou centrálu.

Co se bude dít dále, o tom asi ví nejvíce vedoucí správy majetku pražském arcibiskupství Karel Štícha, který je zároveň činný v realitních firmách Duplicatus Real 24. Půjde o miliardy, které se dají vydělat na operacích s pozemky a lesy.  Kromě finančního odškodnění, které se vyšplhá s léty na řád přes 130 milard. Dal jsem si tu práci a zmapoval majetkové nároky církve,ale mých znalostí nikdy nevyužila ani má vlastní strana. Jakou hodnotu má tato údajná restituční tečka za letitými spory, ukazuje to, co dorazilo ze svatovítské kapituly na Správu Pražského hradu v srpnu 2013. Kapitula, údajně bez vědomí a souhlasu pražského primase Dominika Duky, požaduje devět objektu a deset pozemků na Pražském hradě.

Anketa

Souhlasíte s názory europoslance Ransdorfa?

86%
14%
hlasovalo: 3088 lidí
A konečná tečka se mění v dvojtečku. Smazána jsou prohlášení Casaroliho z 80.let minulého století, biskupské konference v podzimu 1990, kardinála Tomáška ze srpna 1991 po výčtovém zákonu z 1. 8. 1991. K smíchu je dohoda Dominika Duky a Václava Klause z května 2010, podle níž měly spory kolem Pražského hradu ustat.  Předkládané zákonné opatření Rusnokovy vlády nazval strážce normálních poměrů a demokracie  a strůjce církevně restitučního megatunelu Miroslav Kalousek „vulgární politickou pornografií“. Možná to někoho má před volbami zviditelnit. Třeba ministra vnitra Pecinu. Ale svatovítská kapitula asi kalkulovala se zmatkem před volbami také. Kdyby po dodání potřebných dokumentů nebyla žádná reakce státu, musely by být majetky vydány po 8. únoru 2014. Tedy, času není nazbyt. Jinak se možná dočkáme dalších překvapení. 

Třeba má ale církev s takto nabytým majetkem ušlechtilé plány. Vzpomínám si na příběh jednoho svatého. Jmenoval se svatý Kryšpín a kradl usně, aby z nich vyráběl pro chudé boty. Co se získaným majetkem podnikne církev?

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Miloslav Ransdorf

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartoš (Piráti): Turismus dostal během období covidu citelné rány, teď ho postavíme na nohy

21:15 Bartoš (Piráti): Turismus dostal během období covidu citelné rány, teď ho postavíme na nohy

Komentář na facebookovém profilu k dotacím do cestovního ruchu