Richterová (Piráti): Hrad nesmí protizákonně tajit informace

08.02.2023 21:45 | Tisková zpráva

Stát má být ke svým občanům maximálně otevřený a vstřícný. Pirátská místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová proto podala žádost Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ) o posouzení oprávněnosti utajení informace v prezidentské kanceláři.

Richterová (Piráti): Hrad nesmí protizákonně tajit informace
Foto: Screen Prima CNN
Popisek: Olga Richterová na Primě CNN

Podle informací Deníku N a serveru Seznam Zprávy šlo nejspíše o žádost prezidenta republiky Miloše Zemana adresovanou premiérovi Petrovi Fialovi ve věci abolice pro blízké spolupracovníky prezidenta. Žádost byla, pravděpodobně v rozporu se zákonem, převedena do režimu tajné, veřejnost se tak s ní nemůže seznámit.

„Jako Piráti chápeme nutnost ochrany citlivých informací. Ty informace, které to ale nevyžadují, by měly být dostupné. Není zřejmé, proč by informace o abolici měly být v režimu utajené. Prosazujeme maximální otevřenost a vstřícnost státu vůči svým občanům,” uvedla Olga Richterová.

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
86%
hlasovalo: 21507 lidí

„Je třeba posoudit, zda Hrad nepostupoval v rozporu se zákonem. Převádění dokumentů do režimů utajení má v legislativě jasně stanovená pravidla, která si nelze upravovat nebo ohýbat dle vlastních zájmů a potřeb. V tomto konkrétním případě se jedná o velice citlivou věc, neboť prezident v žádosti, která je tajná, pravděpodobně žádá o abolici pro své spolupracovníky. Je zde proto výrazný veřejný zájem na dostupnosti informací. Je naopak těžké najít ohrožení zájmů občanů České republiky v případném zveřejnění,” vysvětlila Richterová.

Deník N a server Seznam Zprávy přinesl informace o tom, že prezident republiky loni dopisem požádal premiéra země o kontrasignaci abolice pro vedoucího hradní kanceláře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého. Abolice znamená zastavení případného policejního vyšetřování obou osob. Premiér ji podepsat odmítl. Dopis podle serveru Seznam Zprávy poté Kancelář prezidenta republiky nechala převést do režimu tajné, což znemožňuje jeho zveřejnění.

Pirátská místopředsedkyně Sněmovny proto požádala Národní bezpečnostní úřad, jako ústřední orgán státní správy v oblasti utajovaných informací, o posouzení, zda je tato informace utajovaná oprávněně, zda je u ní stanoven správný stupeň utajení a proč je zařazena do stupně ochrany T, tedy tajné. „Úřad jsem rovněž požádala o posouzení, zda byl zmiňovaný dopis od počátku komunikace zařazen v režimu tajné a také o prověření, kdo dopis připravoval a kdo s ním nakládal – zda s ním přišly do styku jen oprávněné osoby,” doplnila Richterová.

Kvůli možnému protizákonnému nakládání s dokumenty je ve hře i svolání sněmovní Stálé komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu. „Poté, co úřad posoudí podnět, budeme se tím zabývat v rámci komise,“ dodala její členka Richterová.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Zakazovat cizím sportovcům olympiádu? To si nedovolil ani Hitler

19:17 Kobza (SPD): Zakazovat cizím sportovcům olympiádu? To si nedovolil ani Hitler

Komentář poslance Jiřího Kobzy k úvahám o vyloučení ruských sportovců z olympiády.